
- Що впливає на вартість сайту
- Як підготувати сайт до продажу
- Де продати сайт: найкращі майданчики в Україні та світі
- Як провести угоду: безпечна передача сайту
Особисті блоги, інформаційні веб-ресурси, форуми, маркетплейси можуть приносити пристойний дохід на контекстній та банерній рекламі, платному розміщенні статей та зворотних посилань, продажі товарів та послуг. Однак навіть прибутковий проект інколи доводиться продавати, наприклад, через зміну інтересів або потребу в коштах. Цей процес є доволі складним, тому ми підготували покрокову інструкцію, як продати сайт та де це найкраще зробити. Вона підійде тим, хто має як україномовний, так і англомовний онлайн-бізнес.
Що впливає на вартість сайту
Попри стрімкий розвиток штучного інтелекту та постійні розмови про смерть SEO, на приватних ринках для купівлі та продажу онлайн-бізнесу щоденно продають десятки інформаційних майданчиків. Інколи можна зустріти інтернет-проекти, які майже не мають доходу, але при цьому їх купують за сотні доларів.
Така ситуація пояснюється наявністю комплексу факторів, які впливають на вартість сайту:
- Трафік. Мова не лише про щомісячну кількість відвідувачів та переглядів, а про глибший аналіз користувачів. До нього можна віднести кількість переглядів сторінок на людину, середню тривалість залучення, показник відмов, основні країни відвідувачів. На вартість веб-ресурсу сильно впливають джерела трафіку: велику цінність має органічний трафік (пошукові системи), який говорить про гарну оптимізацію та високий потенціал для залучення нових користувачів.
- Дохід. Зазвичай сайти продають за 20–40 місячних доходів. Наприклад, якщо проект приносить $200 на місяць, то реалістична ціна — від $4 000 до $8 000. Але треба враховувати і джерела заробітку: найбільше цінується контекстна реклама Google AdSense та партнерські програми. Якщо використовуєте не всі варіанти монетизації, варто додати в опис інформацію про можливий дохід.
- Витрати. Оптимальний варіант $50-100 на місяць. Ці гроші зазвичай йдуть на веб-хостинг та реєстрацію доменного імені, оплату теми та плагінів, написання та розміщення контенту, інколи — платні методи просування.
- Ніша. До популярних комерційних тем належать фінанси, здоров'я, спосіб життя, подорожі, освіта, технології.
- Вік. Чим старіший сайт, тим вище шанси його вигідно продати. Нові сайти до 1 року рідко купують навіть при наявності трафіку.
- Технічний стан. Покупці шукають сайт, який буде не просто прямо зараз приносити дохід, а й на який не доведеться витрачати тисячі доларів, щоб позбутися технічних помилок. Тому перед продажем варто проаналізувати веб-ресурс та позбутися всіх проблем, враховуючи дублікати сторінок, низьку швидкість завантаження, проблеми з адаптивністю, відсутність HTTPS тощо.
- Контент. Потрібен унікальний, правильно оптимізований, без переспаму вміст. З розвитком штучного інтелекту важливу роль починає відігравати наявність саме авторських статей без використання ШІ.
Для швидкого аналізу вартості сайту можна використовувати відповідні сервіси, наприклад, Empire Flippers’ Valuation Tool, Flippa's Free Valuation Tool, Siteprice.org, SiteWorthTraffic. На жаль українських інструментів немає, але міжнародні платформи допомагають отримати приблизні дані.
Читайте також: Як зрозуміти, що текст написаний ШІ — поради для редакторів та контент-мейкерів
Як підготувати сайт до продажу
Онлайн-проекти на продаж часто погано оптимізовані, через що початкова вартість сайту нижча, ніж очікувалося. Приділивши трохи часу покращенню веб-ресурсу, вам вдасться суттєво підвищити його ціну.
Перед тим як продати сайт, радимо зробити наступні дії:
- Технічна оптимізація. Спочатку проведіть технічний аудит онлайн-проекту, використовуючи такі популярні інструменти як Google Webmaster Tools, Screaming Frog SEO Spider, Sitechecker.pro. Потім позбудьтеся знайдених проблем, серед яких найпоширенішими є неробочі посилання, дублікати сторінок, неправильне налаштування robots.txt та XML-карти сайту.
- Оптимізація швидкості. Повільні сайти відштовхують користувачів, відповідно, потенційних покупців. Дізнатися швидкість завантаження сторінок дозволяє безкоштовний сервіс PageSpeed Insights: після перевірки відображаються показники мобільної та десктопної версій, проблеми та їх опис з порадами.
- SEO аудит. У покупців найбільше цінуються веб-ресурси з переважно пошуковим трафіком. Для покращення On-Page SEO варто перевірити наявність релевантних title, description, alt тегів, оптимальної кількості ключових слів, логічної URL-структури, грамотної внутрішньої перелінковки для розподілення «ваги» між сторінками. Для покращення Off-Page SEO варто збільшити кількість якісних зворотних посилань та переконатися у відсутності спамних беклінків.
- Аналіз контенту. Цікаві, правильно оптимізовані тексти здатні роками приносити трафік новому власнику сайту. Перед продажем обов'язково перевірте унікальність, актуальність та інформаційну цінність текстів. Корисно підготувати контент-стратегію, щоб покупець знав цільову аудиторію, популярний тип контенту, частоту публікації.
- Протестуйте нові способи просування. Одним з найпоширеніших джерел трафіку є органічний пошук, однак рекомендуємо перевірити інші методи залучення користувачів. Наприклад, створити сторінки в соцмережах або спробувати написання гостьових текстів, тим самим збільшивши реферальний трафік.
- Спробуйте нові моделі монетизації. Багато власників сайтів зосереджуються на одному методі заробітку, але перед майбутніми покупцями важливо розкрити весь потенціал проекту. Якщо надаєте перевагу медійній рекламі (Google Adsense), за декілька тижнів до продажу протестуйте партнерські програми, пряму співпрацю з торговими марками, платний доступ до контенту, пожертви, статті з посиланнями.
Після проведення дій з підвищення вартості сайту варто підготувати всі матеріали для покупця. Зробіть технічну документацію, враховуючи опис структури онлайн-проекту та інструкцію з керування веб-ресурсом. Потурбуйтеся про коректне налаштування та відображення аналітики (зазвичай використовують Google Analytics). Якщо сайт приносить прибуток (Google Adsense, партнерські програми, прямі продажі), обов'язково підготуйте фінансові звіти за останні 6-12 місяців. До джерел доходу додайте звіти про витрати, щоб покупець побачив рентабельність проекту.
Читайте також: Показник відмов на сайті — як його аналізувати та зменшити
Де продати сайт: найкращі майданчики в Україні та світі
Знайти місце для продажу сайту складніше, ніж здається. Хоча є форуми, Telegram-канали та групи в соцмережах, вони зазвичай не дають ніяких гарантій, тому доводиться здійснювати продаж інтернет-проекту через переказ з протекцією або укладати договір купівлі-продажу.
Тому найкращим варіантом є звернення до гаранта, тобто спеціальні майданчики, які виступають посередником при здійсненні угоди. Обидві сторони реєструються на відповідній біржі, покупець поповнює баланс, потім продавець переоформлює проект на покупця. В кінці угоди гарант відправляє гроші продавцю.
Інколи ці два методи продажу сайту комбінують: знаходять покупця на форумі, в месенджерах або соцмережах, а оформлюють угоду через гаранта. Бувають навіть випадки, коли гарантом роблять біржі фрилансу, де покупець реєструється як замовник, продавець — виконавець. Потім створюють проект, здійснюють переоформлення та безпечну оплату.
Який метод продажу сайту вибрати? Ми все ж радимо здійснювати купівлю-продаж через спеціальні біржі, про найкращі з яких зараз і поговоримо.
Madbid — платформа для безпечного продажу онлайн-бізнесу в Україні
Madbid — це українська платформа для купівлі-продажу доменів та інтернет-проектів різного типу, враховуючи сайти, YouTube, Telegram та TikTok канали. Вона функціонує як сервіс-гарант, забезпечуючи захист обох сторін угоди.
Для користування платформою достатньо пройти швидку реєстрацію, вказавши посилання на Telegram, електронну пошту та пароль. Після підтвердження електронної пошти вам відкриється доступ до особистого кабінету.
Натисніть «Створити новий лот», і відкриється сторінка з додаванням інформації про ваш онлайн-бізнес.
Після введення даних натисніть «Зберегти та опублікувати». Madbid перевірить правдивість наданої інформації, після чого розпочнеться пошук покупців. Коли знайдеться охочий купити сайт, залишиться провести переговори, передати веб-ресурс та отримати кошти, які покупець заздалегідь перекаже гаранту. За свої послуги платформа бере всього 3.5%, що є однією з найменших комісій.
Flippa — найвідоміша міжнародна платформа для продажу сайтів
Flippa — це платформа для продажу цифрових активів та онлайн-бізнесу, враховуючи сервіси, інтернет-магазини, інформаційні веб-ресурси, блоги, форуми, плагіни, домени тощо. Вона дає змогу надати покупцям максимум інформації про проект: заголовок, опис, скриншоти, сервісів аналітики та монетизації. Ідеально підходить для продажу саме англомовних сайтів.
Щоб продати сайт на Flippa, потрібно пройти реєстрацію, вказавши адресу електронної пошти та пароль, або використавши акаунт Google. Після створення облікового запису вас перекине до головної сторінки, де потрібно буде натиснути Sell Now та вказати адресу веб-ресурсу.
Далі виберіть тип онлайн-бізнесу. Біля кожного є приклади, що суттєво спрощує вибір. Однак, якщо все-таки знадобиться допомога, натисніть на іконку повідомлення, поставте питання чат-боту та отримайте миттєву відповідь.
На наступному етапі розкажіть про свій інтернет-проект: назву, дату створення, країну, індустрію, тип сайту та середній дохід за останні 12 місяців в доларах.
Далі виберіть один або декілька способів монетизації.
Потім потрібно буде детальніше розповісти про інтернет-проект. Процес розділений на декілька етапів, враховуючи інтеграцію з сервісами Google Analytics та Google Adsense, фінанси, маркетинг, детальний опис, встановлення ціни тощо.
Після створення оголошення система може перевірити надану інформацію для підвищення довіри покупців. Потім проект з'явиться в каталозі, а вам залишиться лише вести переговори з потенційними покупцями, відповідати на запитання та обговорювати умови продажу. Коли вдасться досягти домовленості, покупець здійснить оплату через платіжну систему Flippa (платформа може виступати гарантом угоди, утримуючи кошти до завершення передачі онлайн-бізнесу). Після підтвердження передачі проекту кошти перераховують продавцеві за вирахуванням комісії.
Flippa пропонує доступ до мільйонів потенційних покупців по всьому світу, інструменти для оцінки вартості сайту та консультації з експертами, можливість перегляду історії продажів та відгуків. Однак не підтримує безкоштовне розміщення оголошень: стартовий пакет коштує $29 на 60 днів, підсилений з розширеним охопленням — $49 на 3 місяці, преміум з найкращим маркетингом — $199 на 6 місяців. Плюс потрібно платити комісію за успішний продаж: 10% від суми угоди до $50 000, 7.5% — від $50 001 до $100 000, 5% — $100 001–250 000 і так далі.
Empire Flippers — міжнародна платформа для продажу сайтів з професійною підтримкою
Empire Flippers — це один з найвідоміших брокерів для купівлі та продажу прибуткових онлайн-бізнесів. На момент написання статті на платформі продано інтернет-проектів загальною сумою понад 530 мільйонів доларів. Таких результатів вдалося досягти завдяки високій довірі покупців, адже платформа проводить ретельний відбір та перевірку бізнесів перед їх розміщенням. А продавцям пропонує професійну підтримку, супроводжуючи їх на всіх етапах угоди, враховуючи міграцію сайту.
Щоб продати сайт на Empire Flippers, перейдіть на головну сторінку та натисніть Get Started. Далі створіть обліковий запис за допомогою Google або електронної пошти. На наступній сторінці виберіть Sell My Business (продати бізнес) або Valuate My Business (оцінити бізнес).
Перейдемо відразу до продажу. Спочатку надішліть заявку на розміщення оголошення, вказавши методи монетизації, дату створення сайту та отримання першого доходу, чистий прибуток на рік, наявність Google Analytics, та коротко розкажіть про свій інтернет-проект.
На наступній сторінці буде відображена інформація про етапи перевірки та необхідні кроки для публікації оголошення.
Разом з тим на електронну пошту надійде лист з тими самими етапами.
Автоматичний переклад повідомлення про подання заявки на продаж сайту на Empire Flippers
На пошту також прийде повідомлення про відкриття доступу до електронної таблиці з можливістю редагування. Вона формується відповідно до вказаної вами дати створення сайту та початку його монетизації.
Для проходження етапів розміщення сайту на продаж потрібно перейти в особистий кабінет, розділ Selling → Listing Submissions. Як тільки виконаєте всі умови, команда платформи перевірить заявку та ухвалить рішення. Після схвалення бізнес з'являться в каталозі, а після знаходження покупця — оформляється угода та сайт передається новому власнику з допомогою команди Empire Flippers.
Компанія просить розміщувати онлайн-проект тільки на їхній платформі принаймні перші 2 місяці, щоб дати їм достатньо часу для пошуку потенційних покупців, розгляд пропозицій та ведення переговорів від вашого імені. За розміщення бізнесу комісій немає, тобто схема проста: нічого не продаєте — нічого не платите. Якщо ж продаєте проект на суму до 700 000 доларів, тоді платите 15% від ціни продажу, від 700 000 до 5 мільйонів доларів — 8%, понад 5 мільйонів доларів — до 2.5%. Враховуючи доступ до серйозних інвесторів, надійну перевірку покупців та підтримку на всіх етапах, така плата є цілком зрозумілою.
Читайте також: З чого почати бізнес у сфері цифрових товарів у 2025 році: 10 популярних продуктів
Як провести угоду: безпечна передача сайту
Ми підготували сайт до продажу, розрахували його точну вартість, розмістили на біржі та знайшли покупця. Тепер головна задача — безпечно та правильно передати інтернет-проект, щоб не зірвати угоду.
Для початку розглянемо процес передачі сайту на біржі Madbid:
- Узгодження умов. Обговорюєте з покупцем ціну, активи та терміни передачі.
- Перерахування коштів гаранту. Покупець перераховує гроші гаранту, тобто поповнює баланс на біржі.
- Передача активів. Ви вже обговорювали елементи угоди, до якої зазвичай входять домен, сайт, пов'язані ресурси (email, Google Analytics, акаунти в соцмережах тощо), при потребі — файл бази даних або архів веб-ресурсу.
- Підтвердження передачі. Покупець перевіряє та підтверджує, що активи отримано та все працює.
- Завершення угоди. Ви отримуєте підтвердження про завершення операції та суму грошей з вирахуванням комісії біржі.
Продаж сайту на Flippa схожий на Madbid, але має кілька важливих для українців відмінностей. Розглянемо покроковий процес передачі онлайн-бізнесу через Flippa з урахуванням цих відмінностей:
- Комунікація з покупцями. Переговори проходять у внутрішньому чаті платформи.
- Укладення угоди. Коли знайдете охочого купити сайт та обговорите умови, система створить угоду, після чого покупець перейде до етапу оплати.
- Переказ грошей. Flippa інтегрована з Escrow.com, де покупець переказує кошти. І тут є важливий момент: користувачі з України можуть зареєструватися, але для отримання платежів їм потрібно надати банківський рахунок в одній з підтримуваних країн.
- Передача активів. Поки Escrow утримує кошти покупця, вам потрібно передати інтернет-проект, враховуючи домен, сайт, акаунти та інші компоненти угоди. На Flippa навіть є чеклист, який допоможе нічого не забути.
- Підтвердження передачі. Покупець перевіряє, що бізнес повністю переданий і працює, після чого Escrow.com розблоковує оплату і ви отримуєте гроші.
Хоча Madbid, Flippa та Empire Flippers пропонують доступ до мільйонів потенційних покупців та професійну підтримку, продавати сайт через біржу не обов'язково. Ви можете знайти охочих через форуми або соцмережі, а потім запропонувати безпечну передачу веб-ресурсу через Escrow.com.
Якщо продаєте інтернет-проект в Україні, то є надійна та зручна альтернатива — UAPAY Escrow. Ви узгоджуєте умови угоди, покупець проводить оплату на умовний рахунок UAPAY Escrow, кошти резервуються. Коли передасте покупцеві всі активи, він виконає перевірку та зафіксує підтвердження в системі, після чого кошти перерахують на ваш рахунок, звідки ви вже зможете вивести їх, наприклад, на банківську картку.
Тепер у вас є покрокова інструкція з описом найкращих українських та міжнародних платформ, яка суттєво спрощує продаж сайту. З часом ви звикните до процесу, почнете швидше знаходити покупців, укладати та проводити безпечні угоди. Ви можете навіть зробити з цього бізнес: створювати або купувати сайти, набирати трафік, підключати монетизацію, заробляти гроші, а через 6-12 місяців — продавати проекти. Але завжди може знадобитися допомога, тому радимо зберегти статтю та повертатися до неї в потрібні моменти.