CityHost.UA
Допомога і підтримка

Історії наших користувачів: як Луганська обласна філармонія була двічі евакуйована і продовжує працювати у Львові

 123
16.04.2025
article

 

 

Луганська обласна філармонія існує з 1943 року. На початку своєї історії вона працювала, не маючи власного приміщення — і тепер знову його не має. Проте має музикантів, програми, концерти і плани на майбутнє. І сайт, розміщений на домені та хостингу Cityhost.

Луганська обласна філармонія працювала з цілими поколіннями, даруючи їм концерти та просвітницькі лекції, пов’язані з класичною музикою. У незалежній Україні музиканти філармонії гастролювали за кордоном, від Італії до Норвегії, працювали для дітей та дорослих, виступали на міжнародних фестивалях. І дотепер робота триває так само — що б не ставалося, музиканти грають і несуть людям трохи краси у найчорніші дні.

Концерт симфонічного оркестру Луганської обласної філармонії

Симфонічний оркестр Луганської обласної філармонії дає концерт у рідному приміщенні, фото зроблене до окупації у 2014 році.

Сьогодні з нами поділиться сучасною історією філармонії Альбіна Суконна — редакторка сайту та журналістка за професією.

Альбіна багато років працювала при міськраді, на політичних новинах. Проте бажала чогось такого, що захопило би її. Свого часу вона закінчила музичну школу за класом фортепіано, і музика була їй не чужою. Тепер Альбіна дбає про представлення філармонії в мережі.

Купити дешевий хостинг для сайту в Україні

З чого починалася філармонія

Луганська обласна філармонія була заснована в 1943 році. У неї спочатку не було приміщення, проте поступово виникли симфонічний ансамбль, молодіжний ансамбль, театр естради, ансамбль бандуристів тощо.

У 50-ті роки філармонія активно займалася просвітництвом. Це були концерти для клубів, гуртожитків, які проходили і за межами Луганська — так, щоб дотягнутися до людей, де б вони не мешкали.

Виступ симфонічного ансамблю перед працівниками колгоспу

Симфонічний ансамбль виступає перед працівниками колгоспу

У вісімдесяті філармонія знайомила луганчан з творами світової класики. 

Просвітницька діяльність Луганської обласної філармонії

У 1985 році в залі філармонії встановили унікальний на той час для України орган, створений німецькою компанією «Олександр Шуке». Його сконструювали спеціально для цієї зали, і він вражав своєю якістю — від досконалих регістрів та механіки до глибокого, багатого звучання, яке захоплювало гастролюючих органістів.

В Незалежній Україні працювала як доросла, так і дитяча філармонія, симфонічний оркестр, естрадні групи.

Приміщення Луганської обласної філармонії після реставрації

Приміщення Луганської обласної філармонії було відреставроване незадовго до окупації

До окупації росіянами Луганська філармонія жила бурхливе життя, приймала закордонних гастролерів, опановувала нові напрямки під керівництвом почесного диригента, австрійського композитора Курта Шміда. Проте надалі, як і більшість українців, працівники філармонії опинилися перед питанням, як зберегти важливі для себе речі — роботу, розвиток, цінності, якщо раз за разом до тебе приходить війна.

Читайте також: Історії наших користувачів: як БФ «Воїнське братство» дає прикурити окупантам в гарячих точках

Окупація Луганська та нове життя у Сіверськодонецьку

У 2014 році у зв’язку з окупацією обласного центру філармонія була переміщена до міста Сіверськодонецьк, де і почала відновлювати свою діяльність. 

— Після окупації Луганська у 2014 році близько 40% працівників зі складу Академічного симфонічного оркестру виїхали у Сіверськодонецьк, — розповідає Альбіна Суконна. — Вони змогли вивезти немасивні інструменти — скрипки, духові. А такі як барабани, віолончель і орган — лишилися. Доля органу невідома… Ми почали свою роботу на новому місці. Саме в Сіверськодонецьку був створений новий сайт на базі від cityhost.ua, який працює і зараз.

Філармонія почала діяльність з відродження Академічного симфонічного оркестру. В місті працював Сєвєродонецький фаховий коледж культури і мистецтв імені Сергія Прокоф’єва, і філармонія почала репетиції на його базі. Скоро викладачі теж приєдналися до оркестру, доповнивши його склад.

Уже в Сіверськодонецьку утворилися нові колективи філармонії — ансамбль пісні і танцю «Радани» і естрадний гурт «БеZМеЖ». Ці два колективи з гастрольними виступами об’їхали всю Україну. Всі творчі колективи брали активну участь в обласних заходах та святкуваннях, створювали власні сольні програми, постійно гастролювали не тільки містами України, але й виступали на концертних майданчиках за кордоном, гідно представляючи нашу країну у світі.

Виступ ансамблю Луганської обласної філармонії Радани

Ансамбль пісні і танцю «Радани»

Репетиції проходили в музичному коледжі. А у адміністрації був орендований офіс. Уже в 2020 році колективу філармонії виділили приміщення, де на першому поверсі була влаштована репетиційна  база для двох гуртів, а на другому розмістилася адміністрація. Це теж було орендоване приміщення, але зручніше: якщо треба було вирішити якесь питання, поставити підпис, зібрати нараду, артисти були поруч із адміністрацією. 

Луганська філармонія має свій естрадний гурт БеZМеЖ

Естрадний гурт «БеZМеЖ»

Оркестр, який складався більш як з 60 людей, фізично не міг працювати в цьому приміщенні, і вони займалися й далі в будівлі музичного коледжу. Щодня відбувалася спільна репетиція.

Оркестр Луганської філармонії довгий час розміщувався в будівлі музичного коледжу

Приміщення Сєвєродонецького фахового коледжа культури і мистецтв імені Сергія Прокоф’єва

— Філармонія взяла ухил на відтворення української класичної музики, — продовжує свою розповідь Альбіна. — Більше половини концертів на рік — українські композитори, як давно забуті, так і сучасні. Цей напрям почав розвиватися у нас саме тоді. Українську класику філармонії виконують не так часто: вона не на слуху, її менше знають любителі. Ми знайомимо людей з цією творчістю, поціновувачі уже знають, на що чекати — і у нас бувають просто аншлаги на українських програмах.

Виконують, звісно, у філармонії і світові класичні твори. До нас приїздили закордонні диригенти і привозили авторські твори — така співпраця практикується нами і зараз. Оскільки директор знає кілька мов, ми можемо спілкуватися з іноземцями за його участі як перекладача. До нас приїздили з Австрії, Японії, Швеції, Іспанії, Бразилії. Приблизно 10 із 75 річних концертів у Сіверськодонецьку відбувалися за участі закордонних диригентів, солістів, піаністів, скрипалів. Наприклад, композитор Курт Шмід у нас частий гість, починаючи з «луганського періоду» і до сьогодні.

Виступали у нас заслужені та народні артисти України. Вони нас навідували, незважаючи на близькість бойових дій. Приїжджали сестри Тельнюк, Богдана Півненко, Іван Кучер.

Я робила анонси, спілкувалася з диригентами та музикантами, а після концертів формувала звіти із фото та відео, викладала їх на сайт. Тож моя робота була дуже цікавою.  

Композитор Курт Шмідт часто виступає з оркестром Луганської обласної філармонії

Курт Шмідт з оркестром Луганської обласної філармонії в Сіверськодонецьку

Також ми робили дитячі концерти, коли під легшу до сприйняття музику на екрані йде відеоряд з мультфільмів — «Мадагаскар», «Король-лев» тощо. Діти дивилися і слухали наживо музику, привчаючись змалечку до оркестрового, живого виконання. Я навіть по своїх дітях скажу: ми почали ходити на дитячі концерти, я потім кілька разів відвідувала з ними концерти класики — дитина сиділа і слухала.

Останній концерт оркестру Луганської філармонії для дітей в Сіверськодонецьку

Останній концерт для діток в Сіверськодонецьку відбувся перед самим повномасштабним вторгненням, 13 лютого 2022 року.

Ансамбль «Радани» дуже часто давав концерти для військових частин. Це було одним з напрямів роботи філармонії. Лінія розмежування була поряд, було чутно, що йдуть бойові дії.

…Всі сподівалися, що цього не станеться, але у 2022 році філармонія вдруге опинилася перед необхідністю евакуюватися.

Читайте також: Історії наших користувачів: як швейний бізнес «Велма» майже три десятиліття створює для українців якісний одяг

Друга релокація у 2022 році — Львів

Після того, як російські війська почали бойові дії на території Сіверськодонецька, потрібно було рятуватися знову і рятувати найдорожче. Незважаючи на постійні щільні обстріли, артистам вдалося евакуювати частину музичних інструментів.

Сіверськодонецьк — єдиний обласний центр в Україні, де немає залізничного вокзалу. Колія була в Лисичанську, але станом на той момент евакопоїзди не ходили, вони були запущені в середині березня. 24 лютого цієї евакуації, ані автобусами, ані залізницею не було.

— Ще працюючи у Сіверськодонецьку, ми запрошували диригентів не лише з-за кордону, а й з інших філармоній в Україні. Мали дружні стосунки з Чернівецькою філармонією, з Коломиєю, з Запоріжжям, зі Львовом. Коли почалося повномасштабне вторгнення, на нас уже чекали. Директор Львівського органного залу, Іван Остапович, запрошував одразу приїздити, щоб почати роботу на місці, пропонував сцену для проведення концертів.

Багато хто їхав навіть без речей, лише з музичними інструментами — бо якщо у тебе є інструмент, то в тебе є робота. Хтось повертався по інструменти, поки ще можна було проїхати в місто. Деякі інструменти вдалося вивезти до приходу окупантів, коли за Сіверськодонецьк уже тривали бої. Кооперувалися хто як міг, виїжджали 25-26 лютого, у перші дні березня. Але всі знали, що їдуть до Львова.

З цього відеосюжету ви зможете більше дізнатися про евакуацію музикантів з Луганщини та їхнє життя у Львові.

Коли працівники філармонії лише прибули до міста Лева, вони всі займалися волонтерською діяльністю: допомагали розвантажувати гуманітарну допомогу, зустрічали на вокзалі переселенців, таких самих, як вони. Так можна було завантажити себе роботою, щоб відволіктися від сумних думок: налагодивши побут у Сіверськодонецьку, люди вдруге залишилися без нічого. Працівники філармонії в ті дні посортували і розвантажили більш як 200 тонн гуманітарної допомоги.

У квітні 2022 року, менше, ніж через місяць після переїзду, був організований перший концерт у Львові, і відтоді робота не припинялася.

Музиканти продовжують давати виступи для глядачів і для всіх, пошрамованих цією війною. Працівники філармонії систематично беруть участь в організації та проведенні благодійних концертів, спрямованих на підтримку Збройних Сил України та постраждалих від російської агресії. Під час волонтерської діяльності Луганська обласна філармонія брала участь у благодійних акціях та організовувала концерти для збору грошей на потреби ЗСУ. Концерти з доброчинною місією впродовж 2022-2024 років проводилися не тільки в Україні, а й за кордоном. Мета — не лише збір грошей для ВПО та військових капеланів, але й демонстрація прагнення до миру, готовності надавати всіляку допомогу нужденним. 

— Оскільки ми Луганська обласна філармонія, то співпрацюємо з гуманітарними хабами, з Луганською ОВА, і для нас важливо залучати людей з нашої області, — говорить Альбіна Суконна. — Ті, хто переселився у Львівську область з Луганської, відвідують наші концерти безкоштовно. Це дає відчуття дому. Адже серед наших глядачів є й ті, хто так само двічі перемістився, як і ми. Ми показуємо своїм прикладом, що, незважаючи на труднощі, які нас спіткали, треба рухатися далі, треба жити. У нас такі обставини, що ми маємо бути незламними.

Оркестр Луганської філармонії грає музику композитора Лео Орнштейна

26 січня 2025 року Луганська обласна філармонія ділилася зі слухачами творчістю Лео Орнштейна — видатного американського композитора з українським корінням

Колектив Луганської обласної філармонії продовжує активно працювати. Проводять концерти для сімейних переглядів — грають легкі для сприйняття твори, вальси, польки, марші, музичну казку «Пер Гюнт» по Генріку Ібсену. Люди активно відвідують ці виступи, а постійні глядачі з нетерпінням чекають на них. 

Музиканти знайомлять публіку з творчістю сучасних композиторів — таких як Золтан Алмаші та Олег Безбородько. У їхньому доробку є прекрасні симфонії, натхненні теперішнім часом, актуальні для нас.

— Слід зазначити, що кожна концертна програма оркестру повністю нова. На відміну від театрів, де одна вистава може гратися кілька місяців, у філармонії так не працює, — пояснює Альбіна. — Деякі концерти особливо подобаються слухачам і квитки на них розпродуються майже одразу після оголошення анонсу. Тому є потреба повторити програму. І ми повторюємо. Але навіть у такі усталені програми стараємося привнести щось нове та цікаве під час кожного виступу. Наприклад, у репертуарі філармонії є програма «Блискуча класика», яка користується популярністю і виконується кілька разів на рік. Постійні глядачі добре знають цей концерт, в якому звучать відомі світові вальси та марші. Але щоразу ми неодмінно доповнюємо цю програму 1-2 новими творами.

Залучати нових глядачів допомагає сайт, але особливо ефективно працюють сторінки у Facebook та Instagram.

Ми публікуємо відео з репетицій в Інстаграмі, щоб люди хотіли почути твір далі,  постійно розповідаємо про нашу роботу. Квитки у нас не дуже дорогі, тож часто дописи заохочують глядачів прийти вперше. Є і система лояльності — наприклад, можна придбати абонемент на місяць, і відвідування буде дешевше.

За три роки роботи у Львові у філармонії склалася аудиторія. Вони знають нас, стежать за нами.

Найприємніше — коли люди пишуть теплі слова в книзі відгуків. Вони пишуть, що прийшли на концерт і вийшли з нього піднесені. Це надає сил. Значить, не просто так ми працюємо. росіяни захопили два міста, у яких пройшла велика частина нашого життя, але все одно вони не могли знищити нас.

Купити доменне ім'я з миттєвим оформленням


Сподобалася стаття? Розкажіть про неї друзям:

Автор: Юлія Баткіліна

Журналістка, IT-копірайтерка, письменниця.