Ми пропонуємо людям, які хочуть створити свій сайт, інтуїтивно зрозумілу панель керування з підказками та покроковими інструкціями. Однак початківці все одно можуть зустріти незнайому термінологію, тому ми вирішили зробити словник користувача. В ньому ви знайдете короткі зрозумілі визначення основних термінів: від простих домен, хостинг та сайт до більш складних SMTP, GeoIP, SSH та інших. З нашим словником ви зможете розібратися в термінології та почати на повну використовувати всі доступні інструменти для створення, налаштування, покращення веб-ресурсу та веб-додатку будь-якого типу.
CGI
Common Gateway Interface (Загальний Інтерфейс Шлюзу) — це технологія для створення зв'язку між зовнішньою програмою та веб-сервером. Вона допомагає розширити функціональність інтернет-проєкту, перетворивши статичні сторінки на динамічні. Наприклад, ви можете використовувати CGI для створення на веб-ресурсі форм та лічильників, дозволити користувачам залишати коментарі, повідомлення (форуми), пропозиції (дошки оголошень).
CPU
Central Processing Unit — це центральний процесор, який відповідає за обробку команд на сервері. На нього створюється певне навантаження при кожному виконанні скрипту або запиті до бази даних, відповідно, чим потужніший процесор, тем швидше працює сайт при високому навантаженні. У нас ви можете орендувати віртуальні сервери з різною кількістю CPU, наприклад, двома для сайтів середнього розміру або шістьма для масштабних високонавантажених інтернет-проектів.
CRON
CRON — це програмне забезпечення для виконання одного або декількох завдань у вказаний час в автоматичному режимі. За допомогою цього інструменту ви можете регулярно створювати копії сайту та БД (резервне копіювання), очищувати тимчасові файли, оновлювати дані, розсилати повідомлення тощо.
Сайт
Сайт — це одна або декілька веб-сторінок, які об'єднані доменним ім'ям та спільною концепцією. Існують різні типи веб-ресурсів, враховуючи Landing Page, блоги, агрегатори, інтернет-магазини. Завдяки сучасним технологіям та можливостям Cityhost, кожен може створити сайт в пару кліків: реєструєте хостинг та домен, встановлюєте CMS за допомогою автоінсталятора, налаштовуєте шаблон, додаєте інформацію (статті, товари тощо)
Читайте також: Як створити свій сайт для бізнесу: самостійно, легко і відносно дешево
DNS
Domain Name System — це система, яка перетворює звичні людям доменні імена на зрозумілі комп'ютерам IP-адреси. Це суттєво спрощує пошук інформації, адже нам не потрібно вводити великі IP-адреси.
Читайте також: Що таке DNS та як працює система доменних імен
DNS-запис
DNS-запис — це окремий елемент в Domain Name System, який вказує спосіб зв'язку домену з конкретними ресурсами або налаштуваннями сервера. Як приклад, CNAME дозволяє вказати псевдонім домену, а MX — спрямовувати електронні листи на пов'язані з доменом поштові сервери.
Більше про різні типи записів читайте в статті: Типи DNS-записів домена: NS, A, AAAA, CNAME, TXT, ALIAS, SRV
Firewall
Firewall (брандмауэр, міжмережевий екран) — це апаратні (фізичне обладнання) або програмні (програми, компоненти операційної системи) інструменти, які аналізують трафік та блокують небажані мережеві пакети. Він є фільтром для вашої мережі або комп’ютера: контролює, які дані можуть потрапити всередину мережі або вийти з неї, і блокує підозрілі або небезпечні з’єднання.
Firewall нагадує охоронця біля входу, який перевіряє, хто має право увійти або вийти, та оберігає ваш комп’ютер від небажаних відвідувачів чи атак.
FTP
Інтерфейс безкоштовного FTP-клієнта FileZilla
File Transfer Protocol (Протокол Передачі Даних) — це технологія, яка дозволяє користувачу з'єднатися з сервером, щоб переглянути, відредагувати, видалити або додати файли. Він схожий на кур'єра: ви підключаєтеся до сервера, обираєте файли для передачі, а FTP доставляє їх у потрібне місце.
Власники сайтів використовують FTP-клієнти (наприклад, FileZilla) для віддаленого керування файлами веб-ресурсу. Хоча ми пропонуємо і більш зручний варіант — файловий менеджер через панель керування.
GeoIP
GeoIP — це бібліотека, яка дозволяє отримати дані про місце перебування відвідувача за IP-адресою, тим самим персоналізувати для нього вміст на сайті. Інформація (країна, місто, інтернет-провайдер, тип з'єднання) береться з вільних баз даних геолокації GeoLite2. А дізнатися про користування GeoIP модулем ви можете на цій сторінці.
HTTP/HTTPS
HTTP — це протокол для надсилання та отримання даних через інтернет у звичайному вигляді. HTTPS (стандартний HTTP + протокол безпеки SSL) — покращена версія, яка передає інформацію в зашифрованому вигляді, що особливо важливо для сайтів, на яких користувачі вводять контакти, логін, пароль, деталі банківської картки.
ID Shield
ID Shield — це послуга реєстраторів домену, яка дозволяє власнику доменного імені приховати особисту інформацію в базі WHOIS. Після активації цієї функції у реєстрі будуть відображатися дані проксі-серверу реєстратора, що захистить вас від спаму та шахраїв. Cityhost дає можливість приховати дані власника домену в міжнародній доменній зоні через панель керування.
IMAP
Internet Message Access Protocol — це двосторонній протокол доступу до електронної пошти, який копіює листи в поштовий клієнт, а оригінал залишає на віддаленому сервері. IMAP є більш сучасною альтернативою POP3, дозволяючи переглядати інформацію з будь-якого пристрою та працювати з листами декільком користувачам одночасно, забезпечує високий рівень безпеки.
ionCube Loader
ionCube Loader — це інструмент для розшифровки та виконання зашифрованих за допомогою метода ionCube PHP файлів. Він дозволяє працювати з цими файлами, зберігаючи програмний код у безпечному вигляді.
Інструмент схожий на ключ від сейфу: ключ дозволяє відкрити сейф та отримати доступ до його вмісту, а ionCube Loader розшифровує захищений код, дозволяючи працювати з ним без розголошення внутрішньої логіки.
IP-адреса
IP-адреса — це унікальний ідентифікатор пристрою з інформацією про його розташування. Він складається з певної кількості чисел: класичний IPv4 — з чотирьох десяткових, сучасний IPv6 — восьми груп шістнадцяткових. Дізнатися свою IP-адресу можна через властивості поточного підключення, командний рядок або відповідні сайти, наприклад, ip.cx.ua або 2ip.ua.
Memcache / OPcache / Redis
Кешування — це тимчасове зберігання даних у спеціальній області з метою забезпечити швидкий доступ до них у майбутньому. Коли мова йде про сайти, прискорити роботу сервера за допомогою скорочення навантаження на обчислювальні потужності дозволяють декілька сервісів:
- OPCache зберігає скомпільовані в процесі роботи PHP-скриптів з клієнтськими запитами сценарії в пам'яті;
- Memcached працює на основі хеш-таблиць та діє за принципом «ключ-значення»;
- Redis — покращена версія Memcached з ширшим функціоналом.
Дізнатися більше про вказані методики серверного кешування вам допоможе стаття: Сервіси кешування для сайтів: Memcached, OPCache, Redis
MySQL
MySQL — це популярна система управління реляційними базами даних, в яких елементи пов'язані між собою ключами. Вона надає швидкий доступ до файлів, підтримує багатокористувацьку роботу, дозволяє шифрувати інформацію, тому широко використовується багатьма системами, враховуючи CMS WordPress та Joomla.
Читайте також: Що таке база даних та для чого вона потрібна
Next.js
Next.js (Некст) — це JavaScript фреймворк, який дозволяє створити веб-додатки будь-якої складності або удосконалити старі інтернет-проекти. Якщо бібліотека React використовується для створення інтерфейсу програми, то Next.js додає гібридний статичний та серверний рендеринг, розширює функціонал ресурсу, оптимізує сторінки для швидкого завантаження.
Nginx
Nginx — одне з найпопулярніших серверних програмних забезпечень, яке сумісне з багатьма Unix-подібними операційними системами, враховуючи FreeBSD, OpenBSD та Linux. Завдяки гнучкості, надійному захисту та підтримці розподіленого навантаження з можливістю налаштування параметрів контролю, його часто використовують як виділений порт або IP-адресу, проксі (кешування даних), поштовий сервер (перенаправлення користувачів на поштові сервіси), а також він допомагає швидше обробляти запити.
Node.js
Node.js — середовище виконання, яке дає можливість запускати Javascript програми поза браузером. Запуск в будь-якому середовищі дозволяє писати і frontend, і backend (серверну частину), спрощуючи розробку та обслуговування таких інтернет-проектів як веб-програми, масштабовані API, застосунки у режимі реального часу (чати, мультиплеєрні ігри), потокові додатки (обробка аудіо та відео, аналітика в реальному часі).
PHP
PHP — це поширена мова програмування, яка найчастіше використовується для створення сайтів та веб-додатків. Вона відома простим синтаксисом, сумісністю з різним серверним програмним забезпеченням, здатністю справлятися з великими навантаженнями, вбудованістю у HTML-документи. PHP підтримується більшістю провайдерів, зокрема й на наших серверах.
PHPMyAdmin
PHPMyAdmin — це робоче середовище, яке дозволяє отримати доступ до баз даних прямо в браузері. Ми теж пропонуємо цей інтерфейс управління, в якому ви можете створювати нові БД, редагувати наявні (додавати, змінювати та видаляти стовпці), виконувати SQL-запити, імпортувати та експортувати дані, давати іншим користувачам доступ з різними привілеями.
POP3
POP3 — це надійний і зручний протокол для доступу до поштових повідомлень, особливо якщо ви звикли працювати з поштою офлайн. З ним повідомлення зберігаються на вашому пристрої, завдяки чому їх можна організовувати та читати без підключення до інтернету. Проте, якщо вам потрібно працювати з поштою на кількох пристроях або мати доступ до останніх змін у всіх папках, сучасний протокол IMAP може бути зручнішим, адже він зберігає листи на сервері, забезпечуючи доступ звідусіль і полегшуючи синхронізацію.
PTR
PTR — це тип DNS-запису, який зіставляє IP з доменом. Більшість поштових серверів виконують зворотний пошук DNS для IP-адреси, яка до них підключається, відповідно, без правильного налаштування цього типу запису повідомлення будуть відхилені або потраплять в папку «Спам». На окремій сторінці ми детально розповіли, як вказати PTR для коректної роботи пошти.
RAM (оперативна пам’ять)
RAM — пам'ять, яка використовується сервером для зберігання та швидкого доступу до тимчасових даних. Чим більше оперативної пам'яті, тим вища продуктивність сервера, відповідно, швидше завантажуються сторінки сайту та обробляються запити користувача.
SMTP
Simple Mail Transfer Protocol — це протокол для передачі електронних листів. Він обробляє відправлення листів від програми до сервера, після чого сервер доставляє їх до отримувача. SMTP працює разом з протоколами для отримання повідомлень, наприклад, старим POP3 або новим IMAP.
SnapShot
SnapShot — технологія для створення миттєвих знімків файлової системи, віртуальної машини або сервера у певний момент часу. На відміну від класичного бекапу, снапшот робиться за пару секунд та мінімально впливає на роботу системи, але і фіксує тільки поточний стан, зберігається лише поряд з вихідними даними (не можна перенести на сторонній носій), залишається на короткий час та автоматично видаляється.
Детальніше про snapshot та backup можна дізнатися зі статті: Чому важливо не забувати про бекапи та як зробити резервну копію свого сайту
SSH
SSH — це мережевий протокол для безпечного підключення до іншого комп'ютера через інтернет. Власники інтернет-проєктів часто використовують його для адміністрування серверів, доступу до файлів та налаштувань, безпечної передачі даних. Тільки Security Shell — це не графічна оболонка (чорний екран, куди вводять текстові команди), тому на Cityhost в клієнтському обліковому записі є панель управління, яка полегшує роботу.
Однак іноді потрібно працювати саме з SSH. Коли саме? Про це ви можете дізнатися зі статті: Що таке SSH та основні способи роботи з ним.
SSL-сертифікат
SSL — протокол безпеки, який захищає передачу інформації, зокрема паролей та платіжних даних, між користувачем та сайтом. Відповідно SSL-сертифікат — це набір файлів на сервері, які підтверджують безпечне з'єднання через вказаний протокол.
На Cityhost ви можете встановити на сайт як безкоштовний, так і платний сертифікат. Про їх різницю, встановлення та перевірку читайте в цій статті з детальною інструкцією та зрозумілими скриншотами.
TCP
TCP — один з основних протоколів, який дає змогу пристроям в мережі безпечно обмінюватися даними. Transmission Control Protocol встановлює сесію між відправником і отримувачем, гарантує доставлення інформації в правильному порядку, перевіряє цілісність пакетів.
UDP
UDP — простий протокол передачі даних, який виконує обмін без підтвердження та гарантії доставки. Він забезпечує просту та швидку передачу інформації, тому його часто використовують для потокового відео та аудіо, онлайн-ігор, DNS-запитів. Однак слід враховувати, що деякі фрагменти даних можуть бути втрачені.
WEB-SSH
WEB-SSH — інструмент для доступу до Secure Shell через браузер. Він дає змогу підключатися до сервера та виконувати команди прямо з панелі керування, заощаджуючи час на встановленні та налаштуванні спеціального ПО.
Читайте також: Як виконати підключення через WEB-SSH на віртуальному хостингу
Zend Optimizer
Zend Optimizer — єдине повністю безкоштовне програмне забезпечення для декодування та оптимізації зашифрованих за допомогою Zend Encoder або Zend SafeGuard Suite скриптів. Він працює на будь-якому хостингу, віртуальному та виділеному сервері зі встановленим PHP.
Іноди
Іноди (inodes) — це структура даних у файловій системі з інформацією про файли та директорії на диску. Щоразу при створенні нового файлу додається інод, який містить метадані про об’єкт: права доступу, власник, час останнього редагування, розмір тощо).
Це схоже на картотеку у бібліотеці: подібно до того, як кожен файл або директорія має свій inodes, кожна книга має картку з описом (назва, автор, місце на полиці, дата останнього повернення). Такі картки (іноди) допомагають швидше знайти потрібні дані, але не містять самих книг (даних).
Бекап
Бекап (backup) — це копія важливих даних вашого інтернет-проекту, яку слід зберігати на окремому носії. Резервна копія допомагає відновити пошкоджені після стороннього втручання (хакерська атака, ПЗ з вірусами) або власних дій (неправильне налаштування теми та плагінів, некоректні зміни вихідного коду) дані.
На хостингу Cityhost ви отримуєте безкоштовні backups, які створюються автоматично кожного дня о 00:00. Якщо ж вирішите орендувати віртуальний або виділений сервер, отримаєте 50 Гб дискового простору для збереження бекапів на окремому надійно захищеному носії.
Читайте також: Моніторинг стану сервера, резервне копіювання та безпека даних — що потрібно знати клієнтам хостинг-провайдерів
Блокування по IP
Перед відкриттям доступу до сайту сервер з міркувань безпеки перевіряє IP адресу. Якщо система виявляє підозрілі або шкідливі дії, вона виконує блокування по IP, тим самим запобігаючи спаму, спробам злому, DDoS-атакам та інші зловмисним намірам. Ви можете й самі внести IP у систему безпеки для закриття доступу з неї.
Читайте також: Погані боти: чим вони шкодять сайту і як їх заблокувати
Виділений сервер
Виділений сервер — це окрема фізична машина, усі ресурси якої отримує один клієнт. Ви самі обираєте комплектацію (процесор, пам'ять, диски тощо) та повністю користуєтеся потужностями, що дозволяє досягти високої швидкості, безпеки додатків та сайтів. А кількість ресурсів та захищеність dedicated server в рази краща віртуального, тому його часто орендують для таких проектів як новинні платформи, інтернет-магазини, корпоративні сайти, веб-студії.
Віртуальний сервер
Віртуальний сервер — це окреме середовище, яке створене на фізичному сервері. Орендуючи virtual server, ви отримуєте частку ресурсів (процесор, оперативну пам'ять, дисковий простір), але не маєте доступу до всього апаратного забезпечення.
VPS/VDS нагадує квартиру: він так само є повністю ізольованим простором із власними ресурсами, але користувач не володіє всім будинком. Віртуальний сервер дає більше свободи порівняно з гуртожитком (спільним хостингом), але не дає повний контроль, який можна отримати з приватним будинком (виділеним сервером).
Двофакторна аутентифікація
Двофакторна аутентифікація (2FA) — це додатковий рівень безпеки облікового запису користувача. Two-Factor Authentication грунтується на двох етапах входу в акаунт: першим є стандартний пароль, а другим — код, який людина отримує з повідомлення на телефоні або відповідної програми, відбиток пальця, розпізнавання голосу тощо.
Читайте також: Шахраї у Фейсбуці — як вберегти свою бізнес-сторінку від крадіжки
Домен
Домен — це унікальна адреса інтернет-проекту, яка складається з набору букв та цифр. Сайт може існувати без доменного імені, але він не буде відображатися в мережі і користувачі не зможуть його знайти.
Дізнатися більше про вибір домену ви можете в цій статті.
Капча
Капча — це тест для підтвердження, що користувач є людиною, а не ботом для спаму, генерації логінів та паролів. Є декілька видів captcha: цифри, літери або символи, розв'язання простих математичних завдань, вибір необхідних зображень, збір пазла.
Логи
Логи — окремі текстові файли з детальною хронологічною інформацією про всі виконані в комп'ютерній системи дії. Вебмайстрам вони допомагають швидко визначити джерело проблеми в разі помилок при використанні певного програмного забезпечення, пристрою або операційної системи.
Панель керування
Панель керування — це програмне забезпечення для управління сервером та сайтами за допомогою зручної графічної оболонки. Замість SSH з чорним екраном, ви отримуєте зрозуміле середовище, в якому можете реєструвати домени та піддомени, налаштовувати сайти, додавати почту, керувати базами даних тощо.
Поштовий сервер
Поштовий сервер — це комп'ютерна програма, яка приймає, обробляє та доставляє електронні листи. Звичайні користувачі та невеликі компанії зазвичай використовують стороннє програмне забезпечення, тоді як власники середніх та великих бізнесів надають перевагу власному поштовому серверу.
Читайте також: Як запустити поштовий сервер на VPS, щоб отримати повний контроль над процесом відправлення та отримання пошти, забезпечити кращий захист електронних листів та мати власний домен.
Піддомен
Піддомен — це додатковий розділ основного домену, який зазвичай використовують як один зі способів структурувати вміст інтернет-проекту. Його можна створити для будь-якого розділу сайту, наприклад, blog.website.com (блог), news.website.com (новини), store.website.com (інтернет-магазин).
Трафік
Трафік — обсяг даних, які користувачі передають через мережу за певний проміжок часу. Якщо говорити про трафік сайту — це кількість відвідувань веб-ресурсу за конкретний період (день, місяць, рік). Виділяють декілька типів трафіку:
- органічний — користувачі з пошукової мережі;
- платний — рекламні оголошення;
- соціальний — соцмережі;
- реферальний — посилання на інших інтернет-проектах;
- прямий — людина вказала адресу в рядку браузера або перейшла з закладок.
Для отримання детальної інформації можна використовувати безкоштовний сервіс Google Analytics 4, про налаштування якого ми вже розповідали.
Файловий менеджер
Файловий менеджер — це програмне забезпечення для додавання, редагування та видалення файлів сайту.
Хостинг
Хостинг — це послуга з надання місця на сервері для розміщення веб-ресурсів та забезпечення їх доступності в інтернеті. Орендуючи у нас хостинг, ви самостійно вибираєте сервер (пропонуємо варіанти в Україні та Німеччині), отримуєте зручну панель керування, безкоштовний домен та SSL-сертифікат, можливість створювати необмежену кількість сайтів та поштових скриньок.
Ми розповіли про основні терміни, які допоможуть краще орієнтуватися на сайті Cityhost та в панелі керування. Вам залишається лише зберегти статтю та повертатися до неї в потрібний момент. Якщо ж знадобиться професійна допомога, ви завжди можете звернутися до наших технічних спеціалістів по вказаних на сайті номерах телефонів або через онлайн-чат!