Вплив інтернет-технологій на світ для нас очевидний, і всі ми прекрасно розуміємо, наскільки змінилося наше життя з появою комп’ютерів, мов програмування та мережі. Але іноді ми не до кінця усвідомлюємо, як глибоко вони вкорінилися в кожну галузь існування людини.
Сьогодні будемо говорити про неочевидні речі та явища, які існують в сучасному вигляді завдяки інтернету.
Банківська пластикова картка
Ми обрали цей предмет як символ кардинальних змін у банківській системі, спричинених появою інтернету. Насправді ж якщо перерахувати всі нововведення, то лише про них можна написати окрему статтю.
Завдяки інтернету існують банкомати, інтернет-банкінг, термінал на касі, можливість розрахуватися телефоном, перекинути мамі грошей та багато всього.
Власне, цифрові технології та світова павутина перевернули всю фінансову галузь і створили цілий ряд нових послуг та устаткування, неможливих раніше.
Що відбувається, коли ви вставляєте картку в банкомат? Пристрій зчитує дані з магнітної стрічки та передає їх у процесинговий центр разом із введеним пін-кодом. Там інформація перевіряється, і запит на транзакцію схвалюється або не схвалюється. Такий само шлях вона проходить і під час оплати карткою через термінал.
Процесинговий центр — непроста структура, але нас цікавить її технічна складова. Це комплекс серверів у дата-центрі, які мають специфічне програмне забезпечення та з’єднані за допомогою інтернет-мережі між собою та з банкоматами. Тобто немає інтернету — немає транзакцій.
Завдяки мережі тепер кожна людина може мати власний рахунок у банку, розрахуватися в інтернет-магазині лежачи на дивані та зберігати гроші у цифровому форматі.
Сканер штрих-кодів у супермаркеті
Тепер перемістимося у галузь торгівлі, яка також зазнала колосальних змін із появою інтернету. Ми навіть не будемо згадувати про інтернет-магазини — це занадто очевидно. Давайте поговоримо про інновації у фізичній торгівлі — супермаркетах і магазинах.
До появи інтернет-технологій супермаркети також існували, але це були скоріше просто магазини самообслуговування. Звичні нам штрих-коди, тьохкання сканерів та вся система товарообігу в магазинах неможливі без IT-технологій та керуються програмним забезпеченням. Термінали самообслуговування, програми складського обліку, бази товарів, сервіси електронного документообігу — все це створило абсолютно нове обличчя торгівлі.
Одна з важливих інновацій — POS-системи. Це комплекси устаткування та програмного забезпечення для автоматизації торгових процесів. Сюди входять POS-термінали (до яких ми прикладаємо картку), монітори для продавця та покупця, спеціальні клавіатури, чекові принтери, грошові скриньки, ваги та багато інших пристроїв. Система функціонує за рахунок спеціального програмного забезпечення, а її центром є сервер.
ПЗ для систем стрімко розвивається. Воно дозволяє не лише проводити платіжні операції, а й контролювати залишки товару на складі, зміни працівників, закупівлі. Ба більше — тепер в нього вбудовують маркетингові та аналітичні інструменти.
Останнім часом стають популярними хмарні POS-системи, які перебувають не на сервері, а в хмарному середовищі. Це більш дешеве рішення для власників бізнесу, адже вони платять тільки за послугу — не потрібно купувати сервер та винаймати адміністратора.
Сканер штрих-кодів по суті є одним із багатьох периферійних пристроїв POS-системи, але про нього варто згадати окремо, адже перші прототипи сканерів розроблялися в IBM. Можливо, ви чули про цю корпорацію, яка існує з 1911 року та зробила великий внесок у створення комп’ютерів та програмного забезпечення.
Після створення перших версій сканерів IBM визнала, що має справу з доволі цікавою технологією, але коли винахідники Вудленд і Сільвер виставили ціну на патент, компанія вирішила, що це задорого. В результаті патент був придбаний іншою корпорацією, а з часом до розробки сканерів штрих-кодів долучився цілий ряд компаній-конкурентів, зокрема й IBM.
Норман Джозеф Вудланд, якого називають головним винахідником штрих-кодів
У 1973 році IBM представила свою систему штрих-кодів для маркування продовольчих товарів, і ця пропозиція виграла конкурс. Цей рік вважають точкою відліку існування штрих-кодів та сканерів у торговельних мережах. З початку перших спроб створити сканер до моменту втілення ідеї пройшло 25 років.
Цікавий факт: існують одномірні та двомірні штрих-коди. Одномірні — це смужкові коди, які ми звикли бачити на товарах. Вони можуть передавати дуже короткі блоки інформації, тому використовуються для кодування цін. Двомірні — це QR-коди, з якими ми також чудово знайомі. У них більша корисна площа, тому посилання кодуються саме в них. Так що у вас в телефоні також є сканер штрих-кодів.
Якщо ми вже заговорили про торгівлю, то варто згадати про реєстратор розрахункових операцій (РРО), без якого сучасний бізнес в Україні складно уявити.
Касові апарати існують вже давно, зокрема й механічні. Але сучасні засоби фіскалізації розрахунків базуються на тому, що постійно взаємодіють із фіскальним сервером, надсилаючи йому дані та отримуючи присвоєний операції номер. Цей обмін даними відбувається за допомогою інтернет-з’єднання. Існують і програмні реєстратори — це інтернет-сервіси, які працюють у хмарному середовищі, де підприємець реєструє акаунт.
До речі, поява програмних РРО дозволила створити більше умов для виходу малого бізнесу з тіні, оскільки користування сервісами набагато простіше і дешевше, ніж купівля фізичного касового апарату.
Більше про ці сервіси ви можете дізнатися зі статті «РРО: що це таке і кому потрібен, огляд сервісів програмного РРО».
Інтернет речей та розумний будинок
Інтернет речей — це термін, який позначає комплекс гаджетів, пов’язаних між собою мережею та здатних самостійно виконувати певні функції по графіку або реагуючи на задані тригери. Одним із найпоширеніших представників інтернету речей є розумний будинок. Наприклад, на кухні встановлені датчики руху, і коли ви заходите зранку випити кави, автоматично включається кавомашина, а мікрохвильовка починає гріти сніданок. Поки ви на роботі, робот-пилосос рівно о першій годині дня проходиться з прибиранням по хаті, а холодильник сканує продукти і замовляє в інтернет-магазині те, чого не вистачає.
Елементи розумного будинку ми вже можемо бачити у звичайному житті — наприклад, світло у під’їзді, яке вмикається, реагуючи на рух.
Прихильники діджиталізації суспільства говорять про те, що в подальшому на нас очікують цілі розумні міста. Таке ж майбутнє пророкують і медицині — інтернет медичного устаткування може пришвидшити лікування людей та зробити діагностику більш точною.
Продаж електронних копій
Як продати багато разів один і той же товар? Мабуть, остапи бендери минулих часів мріяли про таку можливість, а тепер вона доступна будь-кому. До появи Інтернету ви могли продати тільки один раз якусь фізичну річ, послугу, розвагу. І навіть якщо продавалася копія картини, вона все одно була фізична.
Тільки у вік цифрової трансформації став можливим багаторазовий продаж одного і того ж товару.
Ви можете купити електронну книгу, схему для в’язання, фотографію, пісню або фільм — і при цьому оригінал так і залишиться в руках власника.
Google Maps
Люди, які живуть у великих містах або люблять мандрувати, не уявляють свого життя без карти у смартфоні. Адже вона не лише показує маршрути, твоє місце перебування та відстань до бажаного пункту призначення. Тут можна подивитися фотографії будь-якої точки планети, на якій вже бували люди, почитати відгуки про заклади, дізнатися про затори, походити по вулицях невідомих міст.
Раніше ми би питали у перехожих, як дістатися того чи іншого місця, а тепер можемо скласти маршрут мандрівки до дрібниць, просто тримаючи телефон у руках.
Інтернет-професії
Якщо зараз ви зазирнете в перелік професій, то побачите там багато нових назв, які не були знайомі людям навіть у 90-х роках ХХ століття. SMM-спеціаліст, розробник мобільних додатків, спеціаліст із контекстної реклами, UI/UX-дизайнер, ну і звісно ж, програмісти, які працюють із десятками мов програмування.
За приблизними підрахунками, у світі існує більше ста інтернет-професій. Якщо вірити прогнозам, у майбутньому їх з’явиться ще більше — наприклад, цифровий лінгвіст та архітектор віртуальних світів.
Читайте також: «Вчитися програмувати самостійно чи йти на курси розробників — що вибрати?»
Віддалена робота
Ну звісно ж, віддалена робота! Це одне з найулюбленіших нововведень офісних працівників, завдяки якому можна працювали лежачи, ходити на zoom-наради без штанів і не витрачати 2-3 години на день на дорогу.
Цей спосіб працювати веде за собою й інші зміни — зменшення кількості людей у транспорті та відмова від офісів. Вже зараз IT-компанії зменшують офісні площі, адже після епідемії коронавірусу і співробітникам, і керівництву сподобалося працювати з дому.
Втім, не всі радіють таким інноваціям. Якщо в тебе троє дітей, собака, папуга і два кота, то робота в офісі — це майже відпочинок.
Новий словник
Ми вже звикли до слів «тіктокер», «фейспалм», «контент», «онлайн» та багатьох інших.
Але хто б міг подумати ще 30 років тому, що існуватиме окремий словник інтернет-термінів, частиною яких ми користуємося щодня. І це не лише технічні терміни, а також жаргон, пов'язаний з чатами, соцмережами, емоджі, відеоконференціями... Додайте сюди всю термінологію і неофіційний сленг інтернет-професій, яких також десятки, і ви зрозумієте, наскільки сильно змінилися мови світу через існування інтернету. Велика частина цих слів походять з англійської мови, адже саме вона лежить в основі більшості мов програмування та всієї галузі. Це сотні слів.
Про неологізми в соцмережах та месенджерах навіть писали філологічні наукові роботи.
Символьна абетка
Символічний ряд також збагатився десятками нових знаків. Подивіться на зображення та назвіть їх. Вони вам відомі, чи не так?
І це лише мала частина знаків, якими ми постійно користуємося в мережі. Фактично людство створило ще один алфавіт, подібний єгипетській абетці, і активно його розширює.
Віртуальні друзі по всьому світу
Раніше, щоб покликати друга на прогулянку, треба було прийти до нього під вікно і покричати. Потім з'явилися стаціонарні телефони, потім — мобільні. Тепер можна нікуди не ходити, а просто зібратися в Zoom і потеревенити. Причому не важливо, де твій друг — в Україні чи закордоном.
Мережа дозволяє дружити, спілкуватися і навіть закохуватися, не виходячи з дому. З одного боку, це має негативні наслідки, адже ми стали менше гуляти і спілкуватися з живими людьми. Але з іншого боку є і плюси — ми не обмежені тільки своїм містом у пошуці споріднених душ та однодумців і можемо знайти близьку людину на іншому боці планети.
***
Цей список можна продовжити далі, бо не існує жодної грані життя людини, якої б не торкнулися інтернет-технології. Якби не існувало комп’ютерів та мережі, світ був би не таким, як зараз. Іншими були би культура, соціум, психологія людини, геополітика, промисловість… І ми з вами також були би зовсім інакшими.