CityHost.UA
Допомога і підтримка

Працює — не чіпай: старі мови програмування, які досі використовують

 273
16.01.2025
article

 

Ви можете бути максимально віддалені від IT-сфери, але точно чули про Python, PHP, JavaScript, Java, C++. І ймовірно думаєте, що великі корпорації, банківська система, державні установи використовують саме їх, адже вони гарантують найкращу безпеку, нові можливості, та й працівників легше знайти. Однак пандемія (пам'ятаєте ті часи?) показала, що у 21 столітті держави та бізнес в усіх країнах, враховуючи США, Великобританію та Німеччину, покладаються саме на старі мови програмування. Деяким вже по 40-60 років, а вони досі забезпечують роботу банкоматів, аерокосмічної техніки, військових систем, медичних апаратів та іншого надважливого обладнання.

В Cityhost поважають старі мови програмування, однак надають перевагу сучасним технологіям, щоб забезпечити комфортне та безпечне керування сайтами. В нас можна орендувати хостинг з останніми версіями PHP, щоб ви могли легко встановлювати сучасні CMS, генерувати динамічний контент, інтегрувати сторонні сервіси, підвищувати продуктивність та покращувати захист своїх сайтів.

 

 

Fortran — основа наукових розрахунків та обчислень

Fortran (Formula Translation) — це комерційна стара мова програмування, яка була створена американською електронною корпорацією IBM у 1957 році. Ініціатором розробки став Джон Бекус зі своєю групою програмістів, який в 1953 році запропонував керівництву компанії створити практичну альтернативу мові асемблера. В 1954 році проект був готовий, а в 1957 році — опублікований. При цьому перші три версії є застарілими, інші три найстаріші (Fortran IV та Fortran 66) — досі використовують, а три більш сучасні (Fortran 77, Fortran 90, Fortran 95) є найпоширенішими.

На форумі Stack Overflow користувач ділиться першим досвідом використання Fortran

Перекладена з англійської частина повідомлення з форуму Stack Overflow, де ви можете знайти цікаві історії про перший досвід програмування.

Хоча Fortran є найстарішою комерційною мовою програмування, вона досі використовується провідними вченими з NASA та Міністерства енергетики США. І це не дивно, враховуючи надзвичайно гарну вбудовану підтримку числових обчислень і маніпулювання масивами — ідеально для вчених і інженерів, які вважають Python та Java занадто повільними. До того ж науковий дослідник Ondřej Čertík займається двома проектами для відродження Fortran: компілятором LFortran для перекладання на сучасні мови програмування та сайтом для розробників Fortran Lang. Також планується випуск нових версій, враховуючи оновлення F202Y, що може дати Fortran «нове життя».

Оренда віртуального сервера з розміщенням в Україні, Німеччині або Нідерландах

Lisp — обробка даних та штучний інтелект

Lisp (абревіатура від list processing або «обробка списків») — це стара мова програмування, яка створена у 1958 році Джоном Маккарті з метою спростити маніпулювання рядками даних. У ній обчислення виражаються як функція щонайменше одного об’єкта, якими можуть бути інші функції, елементи або структури даних. Перша реалізація виконана Стівом Расселом на мейнфреймі IBM 704 за допомогою перфокарт. Згодом вона постійно вдосконалювалася, особливо в період з 1960 по 2000 роки, коли було створено десятки діалектів.

На форумі Quora програміст розповідає про особливості старої мови програмування Lisp

На форумі Quora (англійською) можна дізнатися більше про особливості та досвід роботи з Lisp, її переваги та недоліки.

Хоча Lisp має менший попит, ніж Python, здатність робити обчислення за допомогою не чисел, а символічних виразів робить його зручним для програм штучного інтелекту. Він активно використовується програмістами ШІ, фахівцями з квантових обчислень, у робототехніці та наукових дослідженнях. Власники сервісу Grammarly застосовують Common Lisp (розширену і практичну версію базового Lisp) для аналізу та покращення текстів, а корпорація Boeing — підтримки серверів. Діалект Clojure активно використовують Amazon, Capital One та Walmart.

Дізнатися більше про українського декакорна Grammarly можна в статті: Фантастичні звірі і бізнес: що таке компанія-єдиноріг та як її визначити

COBOL — ключові процеси корпорацій та державних установ

COBOL (Common Business-Oriented Language) — стара мова програмування для роботи з масивами текстової інформації та фінансовими даними. В 1959 році була проблема зростання вартості програмування, тому Конференція з мов систем даних (CODASYL) створила бізнес-орієнтовану мову, яка розрахована саме на роботу з фінансовими системами. Проект CODASYL мав підтримку Міністерства оборони США, які вимагали від виробників комп'ютерів поставити COBOL на свої машини, тому він швидко поширився, став невіддільною частиною державних і бізнесових структур.

У 2020 році COBOL якраз і привернув увагу користувачів до старих мов програмування, які досі активно використовуються в державних установах. В період коронавірусної кризи безпрецендентного навантаження зазнала система безробіття штату Нью-Джерсі, яка досі працює саме на Common Business-Oriented Language. Тоді губернатор штату Філ Мерфі виступив з проханням до технічних експертів допомогти збалансувати навантаження на систему безробіття.

Губернатор Нью-Джерсі говорить про потребу в програмістах COBOL

Перекладена українською частина статті Intelligencer Journal за 6 квітня 2020 року. Повну оригінальну статтю та виступ губернатора Нью-Джерсі можете подивитися за посиланням.

В сучасному світі з безліччю мов програмування COBOL досі активно використовується в бізнесових, адміністративних та фінансових базах даних. У 2017 році, згідно Reuters, через його системи щодня протікала торгівля на 3 трильйони доларів. З того часу ситуація не сильно змінилася, адже Common Business-Oriented Language залишається в основі депозитних рахунків, банкоматів, іпотечного обслуговування та інших послуг.

Читайте також: На які IT-професії варто вчитися у 2024 році — як не залишитися без роботи в найпопулярнішій галузі

Pascal — від навчання до ділових і комерційних програм

Pascal — це стара процедурна мова програмування, яка заснована на принципі структурованого програмування, тобто основна увага приділяється розділенню коду на процедури та функції, що покращує читабельність та повторне використання. Її розробив швейцарський програміст та теоретик програмування Ніклаус Вірт у 1970 році. Спочатку її застосовували для навчання структурованого програмування, а згодом вона стала потужним інструментом для розробки ділових і комерційних програм, заслуживши особливу популярність в 1980-х та 1990-х роках.

До основних переваг Паскаль відноситься простий синтаксис, написання та компілювання коду із меншою кількістю помилок завдяки моделі структурованого програмування, можливість створення кросплатформенних програм, підтримка принципів об’єктно-орієнтованого програмування. Такі переваги роблять його актуальним навіть через 50+ років з моменту створення: 

  • оригінальний інтерфейс Apple Aqua написаний на Pascal, і досі є основною частиною MacOS;
  • популярне серед розробників ігор і програм віртуальне середовище StreamOS повністю написане на Паскаль;
  • найбільший у Європі міжнародний концерн Siemens досі використовує таку стару мову програмування для компонентів медичного обладнання;
  • мова візуального програмування Delphi, заснована на Object Pascal, залишається популярною для розробки додатків Windows.

Згідно з даними платформи TheirStack, Pascal використовує 2851 компанія. З них найбільше користувачів у Франції (300), США (246), Нідерландах (200) та Німеччині (198). Хоча він суттєво поступається навіть іншим старим мовам програмування, як от MATLAB (32600 компаній) та COBOL (9300), не говорячи вже про сучасних конкурентів, кожного з яких використовують в понад 200 тисяч компаній.

C — стара мова програмування як фундамент для нових

C — це одна з найстаріших мов програмування загального призначення, яка підтримує функції низького і високого рівнів одночасно. На початку 1970-х років її створив інформатик Денніс Рі́тчі, який тоді працював в американській корпорації AT&T Bell Labs та хотів вдосконалити операційну систему UNIX, враховуючи можливість підтримки на кількох комп'ютерах. Мова B вже не підходила для подібних задач, тому Денніс Рітчі взяв за основу більшість синтаксису та додав багато змін. У 1972 році C була вперше використана на комп'ютері DEC PDP-11.

Простота, велика кількість вбудованих функцій, висока швидкість виконання програм, можливість розбити складну програму на простіші та безліч інших переваг зробили C однією з найпопулярніших мов програмування у 1980-х роках. І її досі активно використовують для підтримки:

  • систем керування базами даних та оптимізації інфраструктури (наприклад, Google);
  • програм для перетворення вихідного коду в машинний (компілятори);
  • компонентів операційних систем, враховуючи Linux та Windows;
  • ігор та анімації за допомогою бібліотек OpenGL, SDL і SFML;
  • драйверів та програмного забезпечення (наприклад, компанія Intel).

Така стара мова програмування як C лежить в основі багатьох сучасних, враховуючи C++, Java, JavaScript, PHP, Python. Наприклад, C++ є фактично розширенням C, яке додало об’єктно-орієнтоване програмування (ООП), Java використовує подібні структури керування, а Python має багато внутрішніх компонентів на C та успадковує схожі ідеї керування потоком програми.

Ada — безпека критично важливих систем

Ada — це стара мова програмування, яка створена для розробки критично важливих систем. В 1977-1983 роках Міністерство оборони США прагнули замінити понад 450 застарілих мов на одне ефективне, надійне та потужне рішення для вбудованих комп'ютерних систем. Саме Міністерство оборони забезпечило широке розповсюдження нового проекту: у 1991 році вони вимагали використання Ada для всього програмного забезпечення. В інших країнах НАТО, особливо Швеції, Канаді та Німеччині, також надавали перевагу цій мові програмування.

Є декілька причин, чому така стара мова програмування Ada досі активно використовується:

  • сувора типізація, тобто наявність чіткого визначення типів даних і їх перевірки;
  • підтримка модульної архітектури та ієрархічної організації пакетів;
  • вбудовані механізми для роботи з багатопоточністю та паралельними задачами;
  • підтримка принципів об'єктно-орієнтованого програмування;
  • безпроблемна адаптація для різних апаратних платформ.

Вона ідеально підходить для критично важливих систем, таких як програмне забезпечення для літаків, управління супутниками та космічними апаратами, програми для радарів, системи керування озброєнням та бойовими літаками, управління атомними станціями, автоматизація поїздів тощо. Наприклад, на мові Ada були написані:

  • ПО Fly-by-wire в Boeing 777;
  • канадська автоматизована система повітряного руху;
  • британська система управління повітряним рухом iFACTS;
  • системи керування приміськими поїздами метро в Парижі, Лондоні, Гонконзі та Нью-Йорку.

Цікавий факт: назва Ada була дана на честь Ади Лавлейс — першого програміста в історії. Про інших жінок, які займалися комп’ютерними науками та технологіями, ви можете дізнатися в статті: Жінки-винахідниці у світі математики і технологій

MATLAB — повноцінне середовище для обчислень

MATLAB (Matrix Laboratory) — це мова програмування і середовище для технічних та наукових обчислень, яке створене компанією MathWorks. У 1967 році її розробкою в якості хобі для своїх студентів займався професор математики Клів Моллер, а потім залишав копії в університетах, тим самим привернувши увагу математичних факультетів. Хоча спочатку MATLAB був простим інтерактивним матричним калькулятором, згодом він став універсальним інструментом для обчислень, аналізу даних, моделювання, візуалізації та розробки алгоритмів.

У 1984 році була заснована компанія MathWorks та випущена мова програмування MATLAB. У 1985 році Нік Трефетен, студент Массачусетського технологічного інституту, вперше купив десять примірників. А сьогодні її використовує понад 5 мільйонів користувачів у всьому світі, враховуючи інженерів та науковців, викладачів та дослідників. Вона, разом з середовищем блок-схеми для моделювання складних багатодоменних систем Simulink, дозволяє проектувати, розробляти та експлуатувати електромобілі та літаки, морські транспортні засоби, виробниче обладнання, розумні медичні пристрої.

Оренда виділеного сервера з самостійним вибором конфігурації та програмного середовища

Чому старі мови програмування досі використовують

Стабільність, надійність та висока вартість переходу — ключові причини використання старих мов програмування в сучасному світі. 

Як ви вже зрозуміли з нашої статті, з кожним роком проблема пошуку кваліфікованого спеціаліста для Fortran, COBOL, Lisp, Ada та інших стає все більш актуальною. У звітах платформи Advanced Software стверджується, що 89% компаній турбуються про брак ІТ-персоналу, а університети більше не пропонують навчальні курси для старих мов програмування. Ніхто більше не мріє вивчати їх для подальшого використання в нових проектах, надаючи перевагу Python, Java, JavaScript, C#, PHP та іншим.

Однак всюди діє принцип «працює — не чіпай». Програми, які створені десятки років тому, продовжують ефективно виконувати свої функції: банківські системи на COBOL забезпечують стабільність у транзакціях понад 50 років. У багатьох компаніях системи на старих мовах містять мільйони рядків коду, тому їхній перехід на сучасні альтернативи вимагає колосальних ресурсів, і може призвести до критичних помилок. При цьому нові мови не завжди кращі, адже Fortran все ще залишається лідером у наукових обчисленнях, а COBOL — у фінансових системах.

Програміст пояснює, чому старі мови програмування досі використовують

Автоматичний переклад з англійської повідомлення на форумі Quora. На ньому ви зможете знайти десятки пояснень від програмістів COBOL, Fortran та інших старих мов програмування.

Дефіцит спеціалістів — це дійсно серйозна проблема. Однак в більшості випадків чинні проекти безпечніше та вигідніше підтримувати на старих мовах програмування, які працюють десятиліттями без значних проблем. Власники компаній це чудово розуміють, тому обирають поступову модернізацію та навчання нових програмістів, замість повної відмови від старих технологій.


Сподобалася стаття? Розкажіть про неї друзям:

Автор: Богдана Гайворонська

Журналіст (з 2003 року), IT-копірайтер (з 2013 року), контент-маркетолог Cityhost.ua. Спеціалізується на статтях про технології, створення та просування сайтів.