CityHost.UA
Допомога і підтримка

Фантастичні звірі і бізнес: що таке компанія-єдиноріг та як її визначити

 2012
16.12.2024
article

 

 

Управління персоналом, фінансовий облік, закупівлі, контроль якості, продажі, юридичні питання — це все робить бізнес для багатьох схожим на нудну рутину. Але навіть в цьому світі є місце для фантастичних істот: єдинорогів, декакорнів, гегаткорнів, пегасів, драконів. Схоже на спробу зробити нецікавий світ фінансів трохи веселішим, однак все набагато серйозніше. Подібні назви дають інвесторам можливість зрозуміти, на який стартап варто звернути увагу з метою подальшого вивчення та інвестування грошей.

Знайомство з фантастичними істотами: що таке компанії-єдинороги

Компанія-єдиноріг (unicorn) — це стартап, чия ринкова оцінка перевищує $1 млрд до виходу на біржу чи поглинання. Вперше відповідну назву та визначення дала Айлін Лі — засновник та керуючий партнер Cowboy Ventures — компанії, яка з моменту заснування зробила 180 інвестицій з активним портфелем із середньою оцінкою у 28.8 мільйонів доларів. У 2013 році Айлін Лі проаналізувала дані про 60 000 інтернет-компаній, заснованих у США між 2003 і 2013 роками, і виявила, що лише 39 з них досягли 1 мільярда доларів або більше, тобто всього 0.07%.

Однак потім кількість компаній-єдинорогів почала швидко зростати. Стартапам тепер простіше отримувати більші обсяги приватного фінансування ще на перших стадіях розвитку, відповідно, вони здатні досягати оцінки в мільярди доларів ще до виходу на біржу. Так в грудні 2024 року, згідно з даними системи PitchBook, налічується 1422 активні компанії-єдинороги з загальним венчурним капіталом $846.9 млрд та сукупною вартістю $4.5 трлн.

Дані про компанії-єдинороги на платформі PitchBook

Скриншот статистики від PitchBook

Враховуючи стрімкий ріст кількості компаній-єдинорогів, їх вже не можна вважати унікальним явищем. Саме тому виник термін «декакорни» (decorns) — стартапи з оцінкою вартості понад $10 мільярдів. В період з 2007 по 2021 рік до цього більш закритого клубу увійшло всього 84 стартапи. Станом на 2024 рік у всьому світі налічується приблизно 50 декакорнів, серед яких Canva, Databricks та Revolut. Однак їх кількість поступово збільшується, тож є потреба ще в більш закритому клубі — гекаткорни (hectocorn) — компанії, оцінка яких перевищує $100 мільярдів. На момент написання статті є 8 гекаткорнів, враховуючи ByteDance і SpaceX.  

Читайте також: Словник Cityhost: найчастіше вживані терміни на сайті та в панелі керування

Пошук юнікорнів: характеристики компаній-єдинорогів

Хоча декакорни та гекаткорни є більш рідкісними «істотами», історія почалася з юнікорнів, тож продовжимо досліджувати саме їх. І спершу потрібно зрозуміти, що об'єднує компанії-єдинороги.

Повертаючись до визначення на початку статті, згадаємо, що ключовим моментом, звичайно, є ринкова оцінка в понад $1 млрд, яку зазвичай досягають завдяки венчурним інвестиціям на ранніх етапах розвитку. Однак є й інші важливі характеристики компаній-єдинорогів:

  • Приватний статус. Більшість єдинорогів є приватними компаніями, які ще не вийшли на публічні фондові ринки.
  • Технологічна орієнтація. Згідно з даними системи PitchBook, найбільше юнікорнів (913) у сфері інформаційних технологій (ІТ), потім йде B2C (317), охорона здоров’я (223), B2B (219), фінанси (124). 
  • Інноваційність. Єдинороги пропонують проривні технології або нові бізнес-моделі. Наприклад, свого часу Uber змінив транспортну сферу, а Slack — принцип корпоративного спілкування IT-компаній.
  • Штучний інтелект. Сьогодні більшість юнікорнів знаходиться у вертикалі штучного інтелекту, використовуючи його можливості для створення нових та розвитку наявних продуктів. Наприклад, українська компанія-єдиноріг Grammarly ще у 2020 році запустила GrammarlyGO — новий продукт на основі ШІ, який дозволяє покращувати якість текстів.
  • Глобальні амбіції. Більшість компаній, особливо за межами Америки та Азії, орієнтовані на розв'язання глобальних проблем, відповідно, вихід на міжнародний ринок.

У нашій галузі теж є компанії-єдинороги, зокрема DigitalOcean, Squarespace, Shopify, Wix, Cloudflare, Vultr. Щоправда, жодна із них не є класичним хостинг-провайдером — послуги хостингу та оренди серверів у цих випадках є частиною масштабного комплексу інноваційних інструментів. Згадані компанії пропонують середовища для розробки, системи захисту та оптимізації роботи сайтів, хмарні та SaaS-рішення; працюють як платформи для створення сайтів. Саме такий  підхід до бізнесу сприяє масштабуванню та отриманню статусу єдинорога — унікальність, новаторство, простота для кінцевого користувача та широкий спектр супутніх продуктів, які допомагають виконувати максимум задач в межах одного сервісу.

Враховуючи швидкий розвиток технологій, головними характеристиками компаній-єдинорогів сьогодні є саме технологічна орієнтація, пошуки унікальних технологічних рішень, активне залучення штучного інтелекту. А українським підприємцям величезну увагу потрібно приділяти саме міжнародному ринку. Ті ж самі відомі Grammarly та GitLab отримали більшу частину своєї вартості завдяки міжнародному попиту на їхні продукти. Тим паче венчурні фонди готові вкладатися в бізнеси, які здатні вирішувати універсальні проблеми та охоплювати великі ринки.

Читайте також: ТОП-10 документальних відео про IT-технології, які будуть корисні діджитал-спеціалістам

Оренда віртуального серверу VPS VDS з 50 Гб для бекапу

Які є відомі компанії-єдинороги у світі

Шукаючи інформацію про відомі компанії-єдинороги, легко зустріти ByteDance, SpaceX та OpenAI, але їх вартість перевищує 100 млрд доларів, тому вони вже зайняли своє почесне місце в клубі гекаткорнів. Часто в рейтингах зустрічаються Canva, Discord, Ripple, Bolt, Notion, Tipalti, але їх вартість вже перетнула відмітку 10 млрд доларів, тож вони насолоджуються статусом декакорнів. Навіть відомий український сервіс Grammarly, який дозволяє перевірити граматику і стилістику тексту та отримати поради, став декакорном ще у 2021 році.

Знайти список компаній-єдинорогів можна на платформі CB Insights

Список компаній-єдинорогів на аналітичній платформі CB Insights

Хоча вищевказані компанії теж колись були юнікорнами, ми хочемо вас познайомити з тими, хто залишається в цьому статусі на момент написання статті. Таких проектів тисячі, тому ми проаналізували The Complete List Of Unicorn Companies та вибрали найбільш відомі компанії-єдинороги, які можуть бути знайомі українцям або були створені українцями:

GitLab — $8 млрд

GitLab — одна з найвідоміших компаній-єдинорогів з України

Популярна платформа DevOps для управління вихідним кодом і співпраці між розробниками, яку створили Дмитро Запорожець та Валерій Сізов в Україні. GitLab вдалося навіть побувати в ролі декакорна: 8 листопада 2021 року вона досягла розміру капіталізації $18.92 млрд. Однак після цього її вартість суттєво зменшилася, і наприкінці 2024 року вона залишається в ролі юнікорна.

Writer Inc — $1.9 млрд

Компанія генеративного штучного інтелекту Writer Inc є однією з нових компаній-єдинорогів

Writer спеціалізується на корпоративних рішеннях штучного інтелекту, пропонуючи повну генеруючу платформу, яка включає спеціальні мовні моделі та інструменти для бізнесу. Вона допомагає підвищити продуктивність і ефективно автоматизувати складні робочі процеси. Writer є однією з найновіших компаній-єдинорогів, яка отримала цей статус у листопаді 2024 року, завдяки підтримці Salesforce Ventures, Adobe Ventures та інших відомих інвесторів.

BlaBlaCar — $1.6 млрд

BlaBlaCar — відома французька компанія-єдиноріг у транспортній галузі

Французька онлайн-платформа для спільних поїздок, яка з'єднує водіїв із пасажирами. На ринок України вийшла у 2014 році, а станом на жовтень 2022 року налічувала 8 млн українських користувачів.

Distrokid — $1.3 млрд

Сервіс для дистрибуції музики Distrokid теж є компанією-єдинорогом

Американський сервіс для розповсюдження музики. Ви можете завантажити трек (EP, альбом), додати обкладинку та опис, вибрати платформи, наприклад, Spotify, Apple Music та інші, а система автоматично завантажить на них вашу музику. У 2022 році компанія-єдиноріг запустила сервіс для музичних відео DistroVid.

AirSlate — $1.25 млрд

AirSlate — четверта українська компанія-єдиноріг

Компанія, яка розробляє рішення для автоматизації бізнес-процесів. Її створив український підприємець Вадим Ясіновський у 2008 році у Бостоні. Хоча AirSlate має великий (800 працівників) офіс в Києві, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році вона продовжила працювати в Санкт-Петербурзі.

Creatio — $1.2 млрд

Українська платформа для автоматизації процесів Creatio стала компанією-єдинорогом у 2024 році

Платформа для автоматизації бізнес-процесів із використанням no-code підходів. Вона створена у 2011 році Катериною Костеревою. Спочатку пропонувала лише можливості системи управління взаємовідносинами з клієнтами (CRM), але згодом почала поєднувати ці функції з системою управління бізнес-процесами (BPM). У 2024 році Creatio стала першою українською компанією-єдинорогом, яка заснована під керівництвом жінки.

People.ai — $1.1 млрд

Український стартап People.ai став компанією-єдинорогом ще в 2021 році

Використовує штучний інтелект для підвищення продуктивності продажів і аналізу взаємодії з клієнтами. У 2021 році People.ai, який очолює Олег Рогинський, закрив інвестиційний раунд серії D, ставши новою українською компанією-єдинорогом.


Тепер ви знаєте, що навіть у світі фінансів є місце казковим істотам. З кожним роком компаній-юнікорнів стає все більше, і представників України в ньому теж можна знайти. Українські компанії-єдинороги здебільшого працюють у сфері технологій, що дає їм змогу інтегруватися у світову економіку та залучати міжнародні інвестиції, навіть попри повномасштабне вторгнення.

Оренда домену онлайн з безкоштовною консультацією та технічною підтримкою


Сподобалася стаття? Розкажіть про неї друзям:

Автор: Богдана Гайворонська

Журналіст (з 2003 року), IT-копірайтер (з 2013 року), контент-маркетолог Cityhost.ua. Спеціалізується на статтях про технології, створення та просування сайтів.