Український YouTube розвивається шаленими темпами, але здебільшого в топі можна зустріти канали новинних платформ, політичних блогерів і музичних гуртів. Так, саме цей контент зараз найцікавіший нашим користувачам відеохостингу.
А які є цікаві українські блогери, що розвивають канали про IT-галузь?
Ми вивчили питання у рейтингу платформи Маніфест, яка спеціалізується виключно на українських YouTube-каналах різних напрямків. Саме тут ми знайшли багато цікавих майданчиків, про які досі не чули.
У цій статті зібрано ТОП-10 YouTube-каналів, присвячених IT-технологіям, розробці, інтерв'ю зі спеціалістами галузі, лайфхакам, навчальним матеріалам та іншій корисній інформації.
Головні критерії вибору блогів, які потрапили в ТОП, були такі:
-
Українська мова контенту (тих, хто перейшов на рідну мову після 24 лютого 2022, також врахували).
-
Свіжі відео та регулярні оновлення, видно, що канал живий.
-
Корисна інформація, якісний та цікавий виклад.
Місця у нашому невеликому рейтингу розставлені за кількістю підписників каналу — від найбільшої до найменшої.
Фрілансер по життю
Цей канал здебільшого присвячений верстці сайтів і допоможе всім, хто вирішив стати на шлях веб-розробника. Харизматичний і позитивний ведучий Женя Андріканіч розповідає, як стати айтішником у будь-якому віці та з чого почати, дає базову теорію, викладає відео з повною версткою сайту, розбирає роботи підписників.
Фрілансер по життю існує з 2019 року, і від початку він вівся російською мовою. Але після 24 лютого 2022 року у блозі лунає тільки українська.
На каналі розміщено 206 відео, є майже 300 тисяч підписників і більше 27 мільйонів переглядів.
Також варто згадати ще один проект цього автора, який називається IT-пристрасті — окремий канал, присвячений інтерв’ю з різними IT-спеціалістами. Нині на ньому є вже 31 відео-розмови з розробниками, тестувальниками та іншими спеціалістами галузі.
У Cityhost також є свій YouTube-канал, на якому ви зможете знайти багато цінних інструкцій про те, як купити домен, як придбати хостинг, як працювати з Web SSH, як створювати бази даних та іншу інформацію.
Dima Maleev
Канал Dima Maleev можна кваліфікувати як інформаційно-розважальний, він добре зайде навіть тим, хто не збирається працювати в IT, але цікавиться технологіями. Це скоріше персональний блог, ніж присвячений конкретній темі. Але оскільки Дмитро Малєєв програміст, то велика частина матеріалу стосується професійної діяльності, і цей матеріал дійсно корисний.
На каналі співіснує мікс із роздумів про останні події світу загалом і галузі зокрема, подкасти з автором, розмови на кухні, блог подорожей по США, де він зараз живе. Ну і звісно, багато теоретично-практичного контенту щодо програмування. Відео подаються з вогником і перцем, багато цікавих заставок, і загалом канал зроблений доволі яскраво та професійно.
На каналі зараз 441 відео, 118 тисяч фоловерів, більше 15 мільйонів переглядів.
DOU
Складно знайти в Україні людину з айті-галузі, яка б не чула про DOU.ua — майданчик, на якому є і форум, і розділ новин, і пошук роботи, і відгуки про компанії як про працедавців. Сама спільнота існує з 2005 року, а канал DOU з’явився нещодавно, у 2020. Зараз він має уже більше 50 тисяч підписників, майже 4 мільйони переглядів та 225 відео.
На каналі можна знайти інтерв’ю з фахівцями, підкасти з різних IT-дисциплін, відео про розвиток кар’єри, новини про компанії та персоналії, про війну, саморозвиток, мотивацію і багато-багато всього різного.
Українська віртуальна академія
Канал існує з 2017 року і налічує 40 тисяч підписників, відео академії (яких зараз 219) переглянули більше 2 мільйонів разів.
У віртуальній академії є багато відео на теми, які нечасто зустрінеш на подібних майданчиках — для зовсім початкуючих початківців. Як користуватися Word та Excel, всілякі фішки Word, базові уроки з HTML, бази даних SQL, Java. Пояснення дуже прості та зрозумілі, тому цей канал можна порадити дітям або людям, які зовсім нічого не знають про комп'ютери та програми.
А після початку повномасштабного вторгнення на каналі з’явився розділ «Хакерське всьо», у якому розповідається, як створити VPN, як запустити DDoS-атаку і таке інше. Матеріал створений, звісно ж, не для того, щоб обвалювати сайти окупанта, а тільки з освітньою метою (жарт).
Читайте також: «ТОП-12 найвідоміших українських кібератак на російські сайти»
Code UA
На каналі Code UA ви знайдете кілька курсів із розробки та програмування — HTML та CSS, Java, Python, C#, а також дізнаєтеся, як користуватися Git + GitLab і отримаєте рекомендації, яку підійти до вибору професії. Основа — це стріми від різних спеціалістів, які не лише розповідають теорію, а й демонструють багато візуальних матеріалів у презентаціях. Це суто навчальна платформа, на якій немає місця жартам — тільки корисні матеріали.
Канал молодий, існує з березня 2022 року. Вже зараз на ньому є 53 відео, майже 14 тисяч підписників, більше 340 тисяч переглядів.
Projector Institute
Канал існує з 2015 року і розрахований у першу чергу на студентів та освіту молоді. Він не існує сам по собі, а є одним із майданчиків однойменної платформи, на якій є курси для копірайтерів, SMM-ників, маркетологів, ілюстраторів тощо.
На Projector Institute можна знайти бесіди спеціалістів щодо практичних сторін роботи в айті, поради, лекції від кураторів, історії студентів, презентації випускників курсів тощо. Серед тем каналу є цікавий розділ «Хто такий та чим займається…», в якому описуються різноманітні айті-професії для розуміння, який шлях вибрати.
Раніше контент каналу був частоково російською мовою, але тепер всі лектори говорять тільки українською. У каналу 12 тисяч підписників, 424 тисячі переглядів і 416 опублікованих відео.
Навчаємося разом
Навчаємося разом пропонує відеоролики про FrontEnd, базові мови розмітки і JS, багато уваги присвячено також Photoshop. Матеріали спрямовані на почтаківців, є навіть відео про основи ScratchJunior для дітей 5-8 років. Взагалі на каналі є достатньо роликів для дітей, наприклад, про Lego. Скоріш за все це пов’язане з тим, що і сам автор блогу — батько.
Влітку 2022 року на каналі з’явився розділ «Літня школа», у якій було проведено 20 навчальних стрімів з програмування для дітей.
Відеоблог існує з 2016 року і від самого початку вівся українською, має більше 820 тисяч переглядів, більше 10 тисяч підписок, 648 відео.
Popeliuha | Безкоштовний курс із тестування ПЗ
Канал Popeliuha був заснований у 2019 році під курси для тестувальників ПЗ. Зараз на ньому налічується 100 відео, майже 10 тисяч користувачів і більше 170 тисяч переглядів.
Тут є багато прикладної інформації, яка подається як корисний візуал у вигляді презентацій та зйомок з екрану лекторки, чий голос звучить за кадром. Матеріал викладений дуже легко і доступно, про що наголошують і глядачі в коментарях. Також є поради, як відповідати на запитання під час працевлаштування, щодо створення резюме, правила ділової переписки тощо. Загалом це хороший майданчик для початкуючих тестувальників, на якому зібрані найактуальніші теми.
Bobocode
Цей канал є продовженням української школи для Java-розробників, які вже мають досвід. Ніша доволі вузька та специфічна, але вона також має свою аудиторію. На каналі Bobocode розміщено 186 відео, вже є більше 360 тисяч переглядів та 5,7 тисяч підписників. Канал існує з 2017 року, і на ньому весь контент від самого початку був українською мовою.
Одна з цікавих особливостей школи — це тренувальні програми і літні табори, які також активно презентуються у відеоблозі. Спікер каналу Тарас Бойчук не лише розповідає про теоретичні та практичні аспекти Java-розробки, а і дає поради, як зосередитися і працювати під час війни та багато іншої корисної інформації у плані саморозвитку.
Читайте також: «Як малювати в Midjourney: нейромережа генерує зображення за текстовими запитами»
Yuriy Detsyk
У 2020 році в YouTube з’явився персональний блог програміста Юрія Децика. Хоча технічно він був створений у 2011 році, але вести його автор почав лише нещодавно, про що сам каже в описі каналу.
Yuriy Detsyk — позитивний український блогер, який не лише подає корисну інформацію, а і обговорює IT-меми українською, вчить підписників професійному сленгу і навіть співає пісні. Але основне — це все ж уроки з розробки та поради для новачків, як стартувати в галузі.
На каналі 108 відео, 4,3 тисячі підписників та більше 100 тисяч переглядів.
***
Українська спільнота IT-відеоблогерів багата на проекти, різні по своїй суті — серйозні та веселі, персональні та створені колективами, молоді та досвідчені. Наш глядацький обов’язок щодо них — дивитися Ютуб українською і підписуватися на канали земляків, тим самим розвиваючи їх, відмовлятися від російських майданчиків. Бо наші блогери мають що запропонувати глядачеві, і цей матеріал дійсно якісний і достойний уваги.