
- Всесильний ШІ: актуальні можливості штучного інтелекту
- Run Forrest, Run: яких диджитал-фахівців може замінити ШІ
- Недостатньо розумний: ключові недоліки штучного інтелекту
- Досить боротися — настав час підкорювати: як адаптуватися до змін на ринку праці за допомогою ШІ
Останні новини про штучний інтелект змушують людей все більше хвилюватися за своє майбутнє: «Американські компанії за місяць звільнили 65 000 працівників через AI», «41% компаній у всьому світі планують зменшити кількість працівників до 2030 року через ШІ», «Duolingo та Dropbox назвали причиною звільнень ШІ». Особливу загрозу він несе диджитал-фахівцям, адже сучасні сервіси вже здатні генерувати тексти, картинки та відео, публікувати пости, оптимізувати рекламні кампанії тощо.
В певному сенсі копірайтери, контент-менеджери, відеомонтажери, графічні дизайнери та інші дійсно скоро можуть залишитися без роботи, але це стосується окремих людей, а не цілих професій. Поки одні панікують і намагаються конкурувати зі штучним інтелектом, інші — опановують сучасні інструменти, зменшують навантаження та збільшують дохід. Саме тому пропонуємо розібратися з тим, які реальні загрози штучного інтелекту для диджитал-фахівців та як адаптуватися до змін на ринку праці.
Всесильний ШІ: актуальні можливості штучного інтелекту
Побоювання диджитал-фахівців щодо втрати роботи через AI цілком зрозумілі, адже штучний інтелект розвивається дивовижними темпами. Він здатний обробляти великі обсяги інформації та виконувати складні розрахунки за секунди, працювати без емоцій, миттєво навчатися. Для власників компаній ШІ — ідеальний працівник: доступний в будь-який час, не втомлюється, вихідні та відпустки не просить, ні на що не скаржиться.
До вищевказаних переваг додаються дивовижні можливості штучного інтелекту:
- Створення контенту. Сервіси Grammarly, Wordtune та ProWritingAid виявляють помилки, розпізнають тон та складну мову, пропонують альтернативні формулювання для покращення тексту. Jasper, Anyword, ChatGPT, Gemini взагалі можуть надати ідеї для контенту, створити та оформити тексти.
- Генерація зображень. Midjourney, Stable Diffusion, Ideogram здатні створити класичні картинки для статей, художні та історичні портрети, архітектурні візуалізації з вашої текстової підказки.
- Робота з відео. Sora, Runway, Wondershare Filmora, Descript можуть допомогти як суттєво прискорити редагування, так і створити відео з нуля, достатньо лише зрозуміло описати свої побажання.
- Керування соцмережами. Buffer, SocialBee, Metricool здатні адаптувати ваш пост відповідно до особливостей кожної соціальної мережі або створити повідомлення з нуля, визначити оптимальний час та автоматично опублікувати контент на різних платформах, проаналізувати статистичні дані.
- Email-маркетинг. Такі інструменти як Mailchimp AI, HubSpot, ActiveCampaign, Klaviyo, Omnisend можуть створювати теми листів, текстові блоки та заклики до дій, персоналізувати контент, оптимізувати час надсилання, робити тригерні кампанії, проводити тестування та аналізувати ефективність листів.
- Оптимізація сайтів. Semrush, Ahrefs, Surfer SEO, Rank Math AI підбирають релевантні запити, генерують мета-теги та описи, знаходять технічні проблеми та дають рекомендації, визначають якість зворотних посилань, прогнозують трафік та автоматизують звітність.
Для кожної задачі існують як окремі сервіси, так і загальні платформи, наприклад, ChatGPT, Gemini, DeepSeek. Більшість має безкоштовні тарифні плани з суттєвими обмеженнями, однак їх зняття коштує недорого, якщо порівнювати з послугами окремих диджитал-фахівців. Наприклад, ChatGPT Plus коштує 20 доларів на місяць, а Pro — 200 доларів. Звичайно загальні чат-боти зазвичай показують гірші результати, аніж спеціалізовані. Але навіть доступ до останніх можна отримати за декілька десятків доларів, наприклад, Jasper Creator обійдеться в $39, а Pro — $59 на місяць.
Читайте також: Неординарні українські бізнеси та маркетингові стратегії, які дійсно працюють
Run Forrest, Run: яких диджитал-фахівців може замінити ШІ
Аналізуючи можливості та переваги штучного інтелекту, з’являється чітке розуміння, чому спеціалісти так сильно переживають за своє майбутнє. На сайті маркетолога Ніла Пателя (Neil Patel) навіть є результати опитування 1000 диджитал-фахівців у США: 56.7% фрилансерів та 56.1% співробітників компаній вважають, що AI найближчим часом повністю замінить маркетологів.
Найбільшу загрозу штучний інтелект несе наступним категоріям диджитал фахівців:
- Копірайтери. Jasper, Copy.ai, навіть безкоштовна версія ChatGPT можуть генерувати невеликі пости для соцмереж, інформаційні статті, описи товарів та послуг, сценарії для відео. Створивши запит (на кшталт ТЗ для копірайтерів), протягом хвилини ви отримаєте оптимізований та оформлений текст.
- Контент-менеджери. З соцмережами ШІ справляється вже навіть занадто добре, дозволяючи аналізувати аудиторію, створювати контент-плани, генерувати та редагувати контент, вибирати оптимальний час публікації для кожної платформи та самостійно публікувати контент. З сайтами ситуація гірша, але вже багато сервісів, наприклад, ті самі Jasper та Copy.ai пропонують API рішення під WordPress, Joomla та інші популярні CMS.
- Email-маркетологи. AI-платформи здатні генерувати контент, проводити сегментацію аудиторії, розсилати листи та аналізувати реакцію користувачів, тобто беруть на себе всі технічні аспекти. Їх недоліком вважають невміння підлаштовуватися під особливості бренду, однак навіть тут штучний інтелект стрімко розвивається, здатен запам'ятовувати інформацію про компанію та відтворювати її в нових листах.
- Графічні дизайнери. ШІ-генератори дозволяють миттєво видалити або додати об'єкти на фото, покращити якість зображення, створити з нуля ілюстрації, логотипи, рекламні банери та обкладинки за текстовим запитом. Для компаній з невеликим бюджетом вони є буквально єдиною можливістю швидко та недорого зробити картинки для сайту, мобільного додатку, рекламної кампанії.
- PPC фахівці. Рекламні платформи Google Ads та Meta Ads вже інтегрували AI, тому здатні підбирати оптимальну аудиторію для реклами, автоматично визначати бюджет кампанії та ставки для окремих оголошень, генерувати заголовки та тексти, аналізувати ефективність та оптимізувати стратегії. Вони пропонують покрокові налаштування, що дає змогу навіть новачкам запустити рекламну кампанію з оптимальними ставками без допомоги PPC спеціаліста.
- SEO фахівці. Сервіси Semrush та Ahrefs вже вміють аналізувати конкурентів, підбирати та кластеризувати ключові слова, оптимізувати тексти, проводити аудит сайту, прогнозувати трафік. Якщо раніше багатьох лякала технічна складова просування веб-ресурсів, тепер з нею можуть впоратися навіть новачки в пошуковій оптимізації, достатньо лише мати кошти на платну підписку на програмне забезпечення зі штучним інтелектом.
Припустимо ви плануєте створити інтернет-магазин з нуля. Вам достатньо купити віртуальний хостинг або виділений сервер, зареєструвати доменне ім'я, встановити CMS та шаблон, виконати мінімальні налаштування. Далі можна використати штучний інтелект для створення семантичного ядра, генерації, оптимізації та оформлення текстів, запуску рекламних кампаній, просування сторінок в соцмережах. Звичайно на доступ до AI-платформ теж потрібні кошти, але при великих об'ємах роботи вам знадобиться суттєво менший бюджет, ніж на оплату послуг кожного окремого диджитал-фахівця.
Читайте також: ChatGPT-4 доступний у Bing — як безкоштовно використовувати штучний інтелект для бізнесу
Недостатньо розумний: ключові недоліки штучного інтелекту
Вивчаючи можливості та переваги ШІ, виникає просте питання: чому компанії досі наймають диджитал-фахівців? В AI постійно вкладають гроші, розробляють нові та покращують старі сервіси, але на сайтах вакансій і фриланс-платформах щодня з’являються десятки пропозицій, навіть з виконання простих завдань.
Наприклад, на момент написання статті на біржі фрилансу UpWork доступно 754 пропозиції для копірайтерів та контент-райтерів.
На сайті SimplyHired відкрито 713 вакансій з позначкою «copywriter».
Частково питання інтеграції AI полягає в тому, що пройшло мало часу з моменту масової доступності ШІ. Хоча він розвивається неймовірними темпами, але поки що рано говорити про максимальну автоматизацію рутинних завдань, а то й повну заміну диджитал-фахівців. Однак проблема полягає і в суттєвих недоліках штучного інтелекту, через які він зараз недостатньо якісно виконує навіть прості завдання.
Відсутність критичного мислення
Після сплеску популярності ChatGPT почали масово з'являтися новини про «смерть копірайтингу», адже AI-платформи здатні миттєво виконати рерайтинг, написати інформаційну статтю та навіть рекламний текст. Ось тільки подібні сервіси генерують контент, виходячи з шаблонів і статистичних ймовірностей, а не з реального розуміння сенсу, тобто не здатні оцінити достовірність інформації чи зрозуміти глибший контекст.
У квітні 2023 року ChatGPT повідомив, що професор права зробив коментарі сексуального характеру та намагався торкнутися студента, і навіть вказав таке відоме джерело як The Washington Post. Але The Washington Post не публікувало такої статті, а ніякої поїздки на Аляску не було.
А ось приклад нещодавнього скандалу, який знову підтверджує, що не можна сліпо довіряти вихідним даним штучного інтелекту.
Ключова задача ШІ — створити зв’язний текст, а не знайти істину. Він використовує наявні дані без будь-якого аналізу, а вони нерідко містять неправдиву інформацію, системні помилки, стереотипи. Людина-копірайтер теж може припуститися помилки, але попередньо вона перевіряє джерела, тому ймовірність помилитися є меншою (звичайно ми говоримо про кваліфікованих фахівців). Тим паче людина несе відповідальність за помилку (догана, звільнення, юридичні наслідки), тобто вона вже розуміє, що краще декілька разів перевірити інформацію, в той час як для AI ніяких наслідків немає.
Читайте також: Як зрозуміти, що текст написаний ШІ — поради для редакторів та контент-мейкерів
Відсутність емоційного інтелекту
ШІ не здатен по-справжньому розуміти людські емоції та тонкощі комунікації. Він лише імітує людські реакції, але не відчуває їх. Це неодноразово було доведено користувачами ChatGPT, Gemini, Claude та інших ботів, які виявляли «емоційну холодність» при спілкуванні, що викликало виключно негативну реакцію.
Відсутність емоційного інтелекту не дає штучному інтелекту змоги повністю зрозуміти бізнес, що нерідко призводить до серйозних конфліктів. Так у 2022 році чат-бот компанії Air Canada неправильно інтерпретував політику щодо знижок і змусив авіакомпанію компенсувати Джейку Моффату, жителю Канади, додаткові витрати.
Залежність від вхідних даних
Ми вже частково розглядали це питання, але тепер хочемо дослідити його глибше з точки зору унікальності інформації. Штучний інтелект дійсно генерує технічно унікальні тексти — після перевірки на відповідних сервісах їхній показник унікальності зазвичай становить 100%. Однак такий контент не містить нової інформації, адже ШІ лише переформульовує вже відомі дані, комбінує їх і подає у зміненій формі. Він не створює нових знань чи оригінальних ідей, а лише інтерпретує те, що вже існує.
Наприклад, якщо використати AI для створення огляду на нову модель смартфона, він проаналізує наявні характеристики, відгуки користувачів і статті в Інтернеті, після чого видасть вже відому інформацію іншими словами. Він не зможе особисто протестувати пристрій, помітити дрібні нюанси використання чи висловити суб’єктивні враження.
Або припустимо вам потрібно вказати в статті або взагалі зробити окремий огляд сервісу чи додатку. Ми попросили ChatGPT написати сценарій для YouTube відео про додаток Bearable.
Він дійсно дозволяє відстежувати стан здоров'я (фізичний біль, ментальні проблеми, кількість годин сну, рівень енергії тощо), але ніяких медитацій не містить. І варто зауважити: додаток не новий, інформації на Play Market та Apple Store достатньо, як і професійних оглядів, але ми отримали лише загальний опис. Чому?
Ось і відповідь: «сценарій для відео про Bearable базується на загальній інформації про додатки для керування болем».
Копірайтер, на відміну від ШІ, може самостійно протестувати додаток, помітити приховані недоліки або переваги, які не згадуються в офіційних характеристиках. Теж саме стосується сервісів, програмного забезпечення, техніки тощо. Такий огляд буде не просто унікальним з технічної точки зору, а й міститиме справді нову, ексклюзивну інформацію, якої в інтернеті ще не було.
Максимальна залежність результату від якості запиту
Проаналізувавши попередній недолік ШІ ви можете подумати: «В чому проблема скласти детальне технічне завдання? Диджитал-фахівець теж не зможе працювати без зрозумілого пояснення та чіткого ТЗ». Частково це правда: тому ж копірайтеру, графічному дизайнеру, спеціалісту з таргетованої або контекстної реклами та іншим теж потрібно детально описати завдання.
Однак спеціаліст, маючи досвід і розуміння задачі, може швидше зрозуміти контекст і навіть запропонувати кращий варіант реалізації, не вимагаючи багаторазового уточнення. Для прикладу візьмемо той же сценарій для відео про Bearable: вам доведеться розповісти, що саме ви хочете бачите в тексті, але не потрібно буде описувати принцип функціонування, конкретні функції, наявні та приховані проблеми — копірайтер сам протестує додаток та розповість про ці моменти.
Результат роботи ШІ максимально залежить від формулювання завдання. Щоб отримати якісний контент, доведеться витратити час на деталізацію запиту та постійні уточнення. Якщо говорити простіше: штучний інтелект використає лише наявні дані та «не додумається» перевірити інші аспекти, а диджитал-фахівець глибше розбереться в питанні та навіть запропонує кращі методи досягнення бажаного результату.
Досить боротися — настав час підкорювати: як адаптуватися до змін на ринку праці за допомогою ШІ
«ШІ не замінить людей, але люди, які використовують ШІ, замінять тих, хто його не використовує» — венчурний інвестор та колишній керівник Google China Кай-Фу Лі (Kai-Fu Lee)
Розвиток штучного інтелекту вже не вдасться зупинити, тому найкращим рішенням є розуміння його недоліків, збереження своїх унікальних переваг та покращення їх за допомогою того самого ШІ. Дотримуючись наступних порад ви зможете адаптуватися до змін на ринку праці, зберегти роботу та покращити якість її виконання.
Читайте також: Тріумф та загрози штучного інтелекту — як нейромережі впливають на наше життя і як вони законодавчо регулюються
Визначте унікальні навички
Найголовніше — зрозумійте свої переваги перед AI. До загальних можна віднести швидке розуміння технічного завдання та його покращення, миттєву адаптацію до змін, власний унікальний досвід, можливість виконати глибоке тестування продукту та розповісти про свої враження, емоційний інтелект, стратегічне мислення та прийняття обґрунтованих рішень на основі актуальних даних.
Кожен диджитал-фахівець має власні задачі, з якими він може впоратися краще за штучний інтелект:
- копірайтери — тестують продукти, глибоко розуміють психологію цільової аудиторії, враховують емоційні тригери та тонкі нюанси сприйняття, знають та підлаштовуються під фірмовий стиль компанії;
- графічні дизайнери — створюють оригінальні рішення, мають UX/UI-орієнтоване мислення, тобто враховують поведінку користувачів та їхній досвід на сайті чи в додатку;
- SEO-спеціалісти — краще аналізують наміри користувачів, розробляють та адаптують стратегії просування сайтів, здатні вносити зміни на веб-ресурси відповідно до останніх оновлень алгоритмів пошукових систем, виконують глибоку технічну оптимізацію;
- SMM-менеджери — аналізують та створюють вірусний контент, враховуючи меми, трендові відео або маркетингові акції, розуміють контекст та емоції людей у соцмережах, здатні грамотно виконати кризовий менеджмент;
- PPC-спеціалісти — проводять глибші дослідження рекламних оголошень конкурентів, розробляють стратегії та створюють унікальні пропозиції, гнучкіше управляють бюджетами, особливо під час сезонного попиту або різких змін.
Диджитал-фахівці виграють за рахунок глибокого аналізу, стратегії та персонального підходу до роботи. Ваша задача — зрозуміти власні сильні сторони та постійно їх покращувати, щоб зробити себе «незамінним», навіть при ще більш стрімкому розвитку штучного інтелекту.
Навчиться користуватися корисними AI-інструментами
Коли визначили унікальні навички та задачі, з якими ви можете впоратися краще за ШІ, переходьте до розвитку вміння працювати з сучасними помічниками. Для початку вивчить основи Prompt engineering, тобто створення та оптимізування запитів, які будуть зрозумілі штучному інтелекту. Вивчення базової інформації не потребує надто багато часу, проте зберігає ваші нерви, допомагає краще та швидше отримати бажаний результат!
Потім переходьте до вивчення сервісів, які можуть знадобитися для виконання ваших задач (ми давали список в першому розділі статті). Наприклад, копірайтери можуть використовувати ChatGPT, Gemini, Jasper для пошуку базової інформації та створення першої чернетки, а після написання тексту — Grammarly для перевірки на помилки. Дизайнери можуть використовувати Midjourney для пошуку ідей, щоб згодом сфокусуватися на деталізації та додаванні унікальних елементів. SEO/PPC-спеціалістам радимо автоматизувати аналіз даних через Ahrefs, SEMrush, Google Ads AI, але розробляти стратегії та ухвалювати рішення самостійно.
Поглиблюйте експертизу та навчайтеся нового
Штучний інтелект здатен допомогти з певними завданнями, але виконання основних задач залишається за диджитал-фахівцями, яким потрібно постійно покращувати наявні навички та навчатися нового. Розвивайте аналітичне мислення, тобто не просто використовуйте ШІ, а розбирайтеся, як він працює та які його обмеження. Вивчайте тренди у своїй сфері, збирайте та аналізуйте проекти конкурентів. Інвестуйте час та кошти в розвиток креативності, емпатії, критичного мислення, стратегічного планування — навичок, які AI не здатен замінити.
Ми не знаємо, як саме буде розвиватися штучний інтелект та на що він буде здатен навіть через 5-10 років, не говорячи вже про далеке майбутнє. Однак зараз треба не намагатися конкурувати з ШІ або взагалі ігнорувати його існування, а навпаки — поглиблювати знання, вивчати та використовувати AI як інструменти. Так вам вдасться автоматизувати рутинні завдання, зосередившись на стратегії та творчості, тим самим залишитися затребуваним спеціалістом та навіть стати лідером в галузі, яка все більше залежить від технологій.