Для чого використовується 1C
Бухгалтерська програма 1С є зручним і функціональним рішенням, яке використовується безліччю підприємств в Україні та інших країнах. 1С: Бухгалтерія (Підприємство) дозволяє бізнесу вирішувати такі завдання:
- Облік матеріально-виробничих запасів;
- Облік операцій з товаром;
- Облік розрахунків з контрагентами;
- Облік заробітної плати;
- Бухгалтерська звітність;
- Бюджетування.
І багато інших рутинних, але в той же час важливих завдань.
Програма має масу конфігурацій і різних надбудов, що дозволяє максимально тонко інтегрувати її в роботу компаній з різним профілем бізнесу – від кав'ярні до інтернет-магазину або виробництва.
Прийнявши рішення використовувати програму в своїй роботі, перед бізнесом постає завдання про підбір сервера для розміщення 1С. Звичайно, є можливість розмістити софт і на стаціонарному комп'ютері в офісі, але цей варіант має масу недоліків і обмежує як функціонал, так і зручність роботи з системою. У цій статті ми розповімо про те, як вибрати сервер для 1С, на які критерії і технічні характеристики варто звернути увагу при замовленні обладнання і де розміщувати 1С сервер.
Сервер для 1С: Бухгалтерія (Підприємство) - як вибрати «залізо»
Перш ніж замовити сервер для 1С потрібно визначитися з вихідними даними. Саме від потреб підприємства і планів на використання програми залежить конфігурація необхідного обладнання.
Отже, щоб зрозуміти який саме сервер вам підійде потрібно відповісти на кілька запитань:
- Кількість користувачів, яка буде одночасно працювати з програмою.
- Передбачуваний розмір бази даних (врахуйте, що вона буде рости і беріть з запасом).
- Передбачувані обсяги навантаження, з якою повинен буде справлятися сервер.
Виходячи з цієї інформації можна скласти приблизну конфігурацію і технічні параметри обладнання, на якому планується розміщення програмного забезпечення. Важливо розуміти, що характеристики повинні відповідати всім вимогам компанії (з запасом) і в той же час не бути надмірними, щоб не витрачати зайвих коштів.
Склавши для себе майбутню картину планованої роботи, необхідно буде вибрати конфігурацію з таких параметрів:
- Процесор: кількість ядер і тактова частота.
- Оперативна пам'ять: кількість.
- Диски: тип дисків, обсяг.
Нижче, ми розглянемо кожен параметр окремо і розповімо на що він впливає.
Процесор, кількість ядер і тактова частота
Більш ранні версії програми до 7 не вміли розподіляти одну задачу на кілька ядер. Такі стандартні для бухгалтера завдання як закриття періоду або перепроведення документів фактично виконувалися одним ядром процесора. Виходячи з цього тактова частота ядер була найважливішим фактором при виборі процесора. Чим більша тактова частота ядра, тим легше процесор буде справлятися з завданням і швидкість її виконання буде швидше.
У нових версіях програми 1С цей момент було вирішено. Тепер завдання можуть розподілятися між ядрами, що добре вплинуло на швидкість виконання завдань.
Саме ж кількість ядер у процесора безпосередньо пов'язана з кількістю користувачів, які будуть одночасно працювати з програмою.
Наводимо приблизну таблицю розрахунку необхідної кількості ядер процесора в співвідношенні з кількістю користувачів:
Кількість користувачів 1С |
Кількість ядер процесора |
До 10 користувачів |
2-4 ядра |
До 20 користувачів |
4-6 ядер |
До 30 користувачів |
6-8 ядер |
До 40 користувачів |
8-10 ядер |
От 40 користувачів |
Від 10 ядер на кожен процесор |
Оптимальною моделлю процесора для сервера 1С є Intel Xeon з необхідною кількістю ядер. Звичайно, можна використовувати і процесори для стаціонарних комп'ютерів на зразок Intel Core i5 або Intel Core i7, але, якщо говорити про стабільну і відмовостійку систему, краще віддати перевагу серверним компонентам.
Якщо говорити про тактову частоту процесорів, то оптимальні рішення мають значення від 2.8 - З.2 GHz для компаній з невеликою кількістю користувачів.
Тактова частота якраз відповідає за швидкодію системи, швидкість виконання операцій і обробки даних. Чим вище частота процесора, тим менше буде необхідно часу для отримання результату – обробки запиту сервером.
Оперативна пам'ять сервера
Після того як ми розібралися з вибором процесора перейдемо до наступного параметру - оперативної пам'яті. Цей компонент відповідає за роботу всіх процесів - операційної системи та інших програм. Обсяг необхідної 1С сервера оперативної пам'яті можна приблизно підрахувати виходячи з таких даних:
- операційна система Windows Server – вимагає 2GB;
- сервер додатків 1С – вимагає 2GB;
- база даних середнього розміру – вимагає 4-6GB;
- кожен користувач системи – 400-500Мб;
І якщо вимоги операційної системи до оперативної пам'яті однакові для всіх, то розмір бази даних і кількість користувачів можуть змінюватися в залежності від структури підприємства і її потреб.
Оперативна пам'ять – той компонент, який можна досить просто додати в сервер під 1С. Ставити її сильно прозапас не потрібно, але невеликий запас все-таки варто зробити.
Жорсткі диски
Жорсткі диски – один з найважливіших елементів сервера для розміщення програми 1С. Від правильності вибору дискової системи і типу самих жорстких дисків, в тому числі залежить швидкість роботи програми. При роботі з програмою, завантаження або вивантаження великого обсягу даних в таблиці або при проведенні документів створюється велике навантаження на дискову систему - проводиться безліч операцій з читання або запису. Існує параметр - IOPS (input / output operations per second), який позначає кількість операцій введення-виведення в секунду. Саме на нього і потрібно орієнтуватися, вибираючи диски для сервера.
Існує кілька типів жорстких дисків:
- HDD.
- SSD.
- SSD з підтримкою NVMe.
Кожен з цих типів дисків має свій показник IOPS:
Тип жорстких дисків |
Показник IOPS |
HDD |
~ 200 |
SSD |
~ 8 000 |
SSD з підтримкою NWMe |
~ 200 000 |
Як видно з таблиці, найвищі показники IOPS у дисків типу SSD, які підтримують технологію NVMe. Саме їх і рекомендується встановлювати в 1С серверах.
Диски рекомендується використовувати в так званих RAID-масивах. RAID (Redundant Array of Independent Disks) – технологія, що дозволяє об'єднати кілька окремих жорстких дисків в єдиний масив. Це робиться для збільшення швидкості запису / зчитування інформації та відмовостійкості. У разі виходу з ладу одного з дисків в масиві, інші будуть продовжувати роботу.
Обсяг жорстких дисків необхідно вибирати виходячи з вимог по простору. Чим більше у підприємства база даних, тим більшого обсягу потрібні диски. Вибирайте обсяг з запасом, адже база буде постійно поповнюватися, а значить і необхідне місце буде збільшуватися.
Де розміщувати програму 1С Підприємство (Бухгалтерія)
Ще одне важливе питання, яке слід обговорити – де розміщувати програму. Існує кілька варіантів:
- Оренда виділеного сервера для 1С.
- Оренда віртуального сервер для 1С.
- Купівля сервера для 1С.
Кожен з цих варіантів має свої плюси і мінуси, про них розповімо докладніше:
Виділений сервер для 1С - оренда
Варіант оренди виділеного (dedicated server) сервера для розміщення програми 1С є одним з найпоширеніших серед всіх видів бізнесу. Послуга передбачає передачу в оренду фізичного сервера клієнту в користування. Такий сервер встановлений в Дата-центрі хостинг-провайдера. Питання, пов'язані з технічним оснащенням обладнання, лежать на плечах провайдера, клієнт же відповідає за програмне забезпечення. Таке рішення не вимагає великих вкладень на покупку сервера – клієнт може оплачувати послугу оренди помісячно, що значно економить бюджет. Єдине, що необхідно крім оплати це наявність системного адміністратора або співробітника, який буде відповідати за працездатність програмного забезпечення і його налаштування.
Оренда виділеного сервера для 1С може вимагати різних витрат. Ціна залежить від конфігурації і технічних аспектів обладнання. Мінімальна вартість самого простого рішення стартує від 1600 грн в місяць + вартість оренди ліцензії Windows Server - 299 грн на місяць.
Віртуальний сервер (VDS) для 1С - оренда
Ця послуга передбачає передачу клієнту в користування частини фізичного сервера, яка виділена шляхом програмної або апаратної віртуалізації. Оренда віртуального сервера для 1С теж вважається хорошим варіантом і не вимагає покупки устаткування. Оплата також може проводитися щомісячно. Віртуальний сервер також, як і виділений цілком може впоратися із завданням по розміщенню 1С. Тут, як і з виділеним сервером потрібен фахівець для налаштування і підтримки програмного забезпечення. Віртуальні сервера підійдуть для підприємств з невеликим штатом фахівців, так як їх потужності часто менше, ніж у виділених.
Вартість оренди VDS-серверів для 1С теж залежить від конфігурації. Мінімально підійдуть тарифи від 631 гривні.
Сервер для для 1С - покупка
Купівля сервера для 1С вважається найбільш витратним варіантом, так як вимагає великих вкладень в один момент. Вартість покупки відповідного сервера стартує від 20 000 гривень. Це вартість тільки обладнання, яке потрібно десь розміщувати. Звичайно, можна встановити сервер прямо в офісі, але потрібно розуміти, що гарантувати безперебійну роботу в такому режимі практично неможливо. У разі відключення електроживлення або пропажі Інтернет, сервер працювати не буде.
Якщо розташовувати сервер в спеціальному Дата-центрі, то до вартості покупки необхідно додати й щомісячну суму за розміщення - близько 1000 - 1300 гривень.
При цьому потрібно розуміти, що в разі виходу з ладу деталей сервера, їх заміна або лагодження також буде здійснюватися вами. Наприклад, якщо у сервера зламається жорсткий диск необхідно буде придбати новий і зробити його заміну в Дата-центрі.
Відзначимо, що наведена в статті інформація і ціни стосуються виключно заліза для сервера 1С і не включають в себе інформації про ліцензії програми.
Підводячи підсумки можна сказати, що найбільш вигідним варіантом для розміщення програми 1С є - оренда виділеного або віртуального сервера в залежності від вимог підприємства. Що ж стосується вибору самої конфігурації, то спираючись на наші рекомендації ви зможете підібрати оптимальне рішення для вашої компанії. Якщо ви не можете визначитися з технічними характеристиками або конфігурацією сервера для 1С – напишіть нам і наші співробітники допоможуть вибрати оптимальний варіант: https://cityhost.ua/uk/contacts.